BRICS grupa na samitu u Riju

BRICS blok zemalja u razvoju izrazio je zabrinutost zbog rasta tarifa koje krše pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO), istovremeno osuđujući vojne napade na Iran bez direktnog navođenja SAD ili Izraela. Deklaracija, donesena na dvodnevnom samitu u Riju, također se osvrnula na vojne poteze Izraela na Bliskom istoku, ali nije kritikovala člana grupe Rusiju, dok je Ukrajina pomenuta samo jednom.

Odsustvo važnih lidera

Samit je obilježen odsustvom predsjednika Kine Xi Jinpinga koji prvi put nije prisustvovao od 2012. godine, dok je ruski predsjednik Vladimir Putin govorio putem video veze zbog međunarodne potjernice nakon invazije na Ukrajinu. Brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva, domaćin skupa, kritikovao je odluku NATO-a o povećanju vojne potrošnje, naglašavajući da je ulaganje u rat uvijek lakše nego u mir.

Stavovi o Iranu i ratu na Bliskom istoku

Iako iranski predsjednik Masoud Pezeshkian nije došao, njegov ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi prisustvovao je i pozvao UN da osude Izrael, naglašavajući odgovornost Izraela i SAD za kršenja ljudskih prava. BRICS je izrazio ozbiljnu zabrinutost za humanitarnu situaciju u Gazi, zatražio puštanje svih talaca i ponovio podršku rješenju sa dvije države, iako je Iran izrazio rezervu prema tom konceptu.

Izbjegavanje direktne kritike Rusije i Ukrajine

Dok je deklaracija najoštrije osudila ukrajinske vojne akcije protiv Rusije, Rusija je izbjegnuta od kritika, dok Ukrajina ima samo jedan pomen. Stručnjaci smatraju da su izostanci ključnih lidera i nesigurna zastupljenost zemalja poput Irana, Saudijske Arabije i UAE pokazatelj teškoća BRICS-a da se nametne kao jedinstven globalni lider.

Trgovinska pitanja i izbjegavanje sukoba sa SAD

Brazilska vlada fokusirala se na neproblematične teme poput unapređenja trgovinskih odnosa i globalnog zdravlja, nastojeći izbjeći pozornost Trampove administracije koja je prijetila uvođenjem visokih tarifa. Odluka za takav pristup ima za cilj minimiziranje negativnih efekata na brazilsku ekonomiju.

Širenje BRICS-a i geopolitički utjecaj

BRICS je proširen prošle godine primanjem pet novih članica, uključujući Iran, Egipat i UAE, i uspostavio kategoriju strateških partnera. To je dovelo do potrebe za institucionalnim reformama radi bolje integracije i jačanja jedinstva bloka. Samit je pružio važnu priliku za koordinaciju među zemljama u vrijeme globalne ekonomske nestabilnosti.

Društvene reakcije i okolišne teme

Na marginama samita zabilježeni su protesti zbog iranskih politika prema LGBT+ osobama i brazilske naftne politike u području Amazona. Za Lulua, skup predstavlja predah od unutrašnjih političkih izazova i priliku za promicanje klimatskih obaveza pred COP 30 konferenciju u Belemu.