Hodočašće u Karbalu za Ašuru

U iračkom gradu Karbala okupile su se desetine hiljada hodočasnika povodom Ašure, svetog dana u kojem šiitski muslimani obilježavaju mučeništvo imama Huseina, unuka proroka Muhameda. Ovo godišnje hodočašće jedno je od najvećih vjerskih okupljanja šiitskog svijeta.

Značaj Ašure za šiite

Ašura ima duboku religijsku i historijsku važnost jer označava bitku kod Karbale 680. godine u kojoj je imam Husein, sa svojom porodicom i saborcima, ubijen zbog odbijanja da prizna Umajadsku kalifatuluk, što je dodatno produbilo raskol između sunita i šiita. Za šiite, ovaj dan simbolizira otpor tiraniji i nepravdi.

Regionalna napetost i sigurnosne mjere

Ove godine, manifestacija se odvija u kontekstu pojačanih regionalnih sukoba nakon rata između Izraela i Irana, pada sirijskog predsjednika Bašara el Asada i ubistva Hasana Nasralaha, vođe libanske šiitske grupe Hezbollah. Ulice Karbale bile su prekrivene crvenim tepisima, a hodočasnici iz Iraka, Irana, Zaliva, Libana i Pakistana pravili su tradicionalne žaloste, uključujući udaranje grudima i recitovanje elegija.

Politički stavovi i sigurnosno prisustvo

Iako je riječ o vjerskom događaju, neki učesnici su skandirali protiv Izraela i SAD-a, dok su transparenti izražavali podršku „Osi otpora“ – savez iranom podržanih grupa. Irački ministar unutrašnjih poslova Abdul Amir al-Šammari sastao se sa sigurnosnim i obavještajnim zvaničnicima i predstavnicima Popularnih mobilizacionih snaga (PMF) kako bi pojačali kontrolu ulaza u grad i osigurali sigurnost velikih masa.

Reakcije na sigurnosne prijetnje

Najekstremnija sunitska grupa, Islamska država, smatra šiite apostatima i u prošlosti je izvršavala napade tokom Ašure. Zajednički je stav da će oružane grupe koje su branile Irak ostati nepredajuće, uprkos pritiscima. U međuvremenu, kurdska regionalna vlast osudila je upad drona i optužila PMF za napade koji izazivaju haos, na šta je iračka vojska odgovorila da su optužbe neutemeljene i destabilizirajuće za zemlju.