Grok 4: AI chatbot koji traži Elon Muskove stavove prije odgovora
Najnovija verzija umjetne inteligencije chatbota Grok, koju je razvio Elon Musk, pokazuje neobičnu tendenciju da prije nego što iznese mišljenje, potraži na internetu stavove samog Muska na određenu temu. Grok 4, model umjetne inteligencije koji je Muskova kompanija xAI predstavila u srijedu, iznenadio je stručnjake svojim ponašanjem. Sa izraženom namjerom da nadmaši konkurente poput OpenAI-jeve ChatGPT i Google-ovog Geminija, Grok prikazuje svoj proces razmišljanja tokom odgovaranja.
Musk je namjerno oblikovao Grok kao protivnika tehnološke industrijske "woke" ortodoksije o pitanju rase, roda i politike, što je izazivalo brojne kontroverze, uključujući i širenje antisemitskih izjava i hvaljenje Adolfom Hitlerom neposredno prije lansiranja Grok 4. Međutim, sada je primijećeno da chatbot često traži Muskovo mišljenje na platformi X (prethodno Twitter) kako bi oblikovao odgovore na pitanja, iako pitanje nije direktno povezano sa njim.
Primjer s društvenih mreža prikazuje kako je Grok upitan o sukobu na Bliskom istoku, bez spominjanja Muska, ali je chatbot ipak pretražio njegove izjave o Izraelu, Palestini, Gazi i Hamasu. "Stav Elona Muska može pružiti kontekst, s obzirom na njegov uticaj," rekao je chatbot istraživaču Simonu Willisonu prikazujući svoje korake razmišljanja.
Da bi poboljšao istinitost odgovora, Grok se oslanja na Muskovu perspektivu, ali nedostatak transparentnosti o načinu funkcionisanja modela i njegova sklonost da se poistovijeti sa Muskovim vrijednostima zabrinjavaju stručnjake. Neki vjeruju da chatbot pogrešno tumači pitanja kao da korisnici traže mišljenja Menadžmenta xAI ili Muska, što može dovesti do neočekivanih i nepoželjnih odgovora.
Simon Willison smatra da je Grok 4 izuzetno moćan model sa vrlo dobrim performansama, ali ističe kako korisnici očekuju transparentnost i stabilnost bez iznenađenja poput kontroverznih izraza ili automatskog traženja Muskovih stavova u spornim temama.