Francuska uvodi novu diplomaciju u sukob Bliskog istoka

Francuska je donijela hrabru odluku o priznanju države Palestine, korak koji može preusmjeriti razgovore o budućnosti Bliskog istoka, iako se neposredni uticaj ne očekuje na situaciju u Gazi ili izraelsko-hamasovski rat. Dok svijet svjedoči upotrebi vojne sile od strane nacija poput Rusije u Ukrajini ili Sjedinjenih Država i Izraela prema iranskim nuklearnim postrojenjima, predsjednik Emmanuel Makron naglašava vrijednost diplomatije kao puta ka trajnijem miru.

Kao lider nuklearne sile i člana stalne petorke Vijeća sigurnosti UN-a, Makron je svjestan historijskog značaja svog poteza. Francuska je prva od zemalja G7 koja priznaje Palestinu, što može podstaknuti druge velike nacije da slijede ovaj primjer. Ova odluka nosi političke rizike u Francuskoj, gdje su i najveća jevrejska i muslimanska zajednica u zapadnoj Evropi, a reakcije unutar zemlje su duboko podijeljene.

Političke posledice i međunarodni uticaj

Makron je javno podržao Izrael u njegovom pravu na odbranu posle napada Hamasa, ali je jasno stavio do znanja da podrška Francuske nije bezuslovna. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu oštro je kritikovao odluku, smatrajući da ona nagrađuje terorizam i može ohrabriti iranske saveznike u regionu.

Iako je ideja dvije države za miran suživot Palestinaca i Izraelaca sve teže ostvariva s količinom rušenja u Gazi i širenjem izraelskih naselja na Zapadnoj obali, Makronova poruka je da diplomatija i dalje ostaje jedini mogući put. On je pozvao na brzo ostvarenje rješenja koje će zadovoljiti legitimne težnje obiju strana.

Priznanje Palestine od strane Francuske može povećati pritisak na druge velike sile, posebno zemlje G7, da preispitaju svoj stav. Trenutno, osim Kine i Rusije, nijedna stalna članica Savjeta sigurnosti UN-a ne priznaje Palestinu kao državu. Makronovo priznanje će tako izdvojiti SAD i Veliku Britaniju u njihovoj odbijenosti, potencijalno mijenjajući dinamiku globalnih pregovora.

Reakcije svjetskih lidera i poništavanje straha

Američki predsjednik Donald Trump je banalizovao značaj francuske odluke, dok britanski premijer Keir Starmer pokazuje da je zabrinut zbog humanitarne situacije u Gazi, no još nije spreman za ovakav korak. On je istakao da je prekid vatre neophodan kao prethodni uslov za priznavanje palestinske državnosti i postizanje rješenja sa dvije države.

Makar odluka Francuske nije magično rješenje, ona stvara novi momentum u međunarodnoj politici i može postaviti temelje za daljnje diplomatske inicijative u cilju okončanja dugotrajnog sukoba na Bliskom istoku.