Hitni razgovor o humanitarnoj krizi u Gazi

Lideri Velike Britanije, Francuske i Njemačke održaće u petak vanredni razgovor usred rastuće krize gladi u Gazi, nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron objavio da će Francuska postati prva velika zapadna sila koja priznaje palestinsku državu. Ovaj iznenadni potez razotkriva razlike unutar evropskih saveznika, poznatih kao E3, u pristupu rješavanju humanitarne katastrofe i okončanju rata između Izraela i Hamasa.

Različiti pristupi E3 u pogledu Palestine

Sva tri lidera načelno podržavaju palestinsku državu, ali Njemačka nema trenutne planove da slijedi francuski primjer, koji Macron namjerava ozvaničiti na Generalnoj skupštini UN u septembru. Velika Britanija se takođe nije povela za ovim tokom, mada je premijer Keir Starmer izjavio da je "državnost neotuđivo pravo palestinskog naroda". Starmer, Macron i njemački kancelar Friedrich Merz planiraju razgovarati o hitnim mjerama protiv ubijanja i pomoći gladnima, uz fokus na trajni mir.

Rastući pritisak na Veliku Britaniju

Starmer je pod sve većim pritiskom unutar svoje opozicije i svoje stranke da formalno prizna Palestinu. Dok je Francuska prvi članica G7 i najveća evropska zemlja koja je to učinila, Velika Britanija podržava palestinsku nezavisnost kroz pregovore o rješenju dve države. Međutim, rješenje se čini daleko, pogoršanje humanitarne situacije u Gazi sve je teže izdrživo, a Njemačka, dugogodišnji saveznik Izraela, poziva na pojačanu humanitarnu pomoć i moguć pritisak ako nema napretka.

Međunarodna reakcija i izazovi za evropske lidere

Francuska odluka izazvala je osude Izraela i SAD, a Velika Britanija je obustavila dio prodaje oružja Izraelu, kao i pregovore o slobodnoj trgovini. Dok parlamentarni odbori većinom podržavaju priznanje Palestine, Starmer balansira između želje za priznanjem i održavanja dobrih odnosa sa SAD, čiji je predsjednik Donald Trump kritičan prema francuskoj odluci.

Perspektive za mir i priznanje Palestine

Analitičari smatraju da Macronovo odlaganje formalnog priznanja do septembra ostavlja prostor za druge zemlje da se priključe, što bi moglo podstaći i Veliku Britaniju da napravi korak naprijed. Ova dinamika mogla bi značajno uticati na evropski pristup i ubrzati proces priznavanja palestinske države.