Izbijanje sukoba u Siriji
Ove sedmice u Siriji je došlo do nasilnih sukoba između vladinih snaga, beduinskih plemena, druške manjine i susjednog Izraela, što pokazuje koliko je zemlja i dalje nestabilna sedam mjeseci nakon svrgavanja dugogodišnjeg autoritarnog vođe. Druzi i druge manjine gube povjerenje u novu centralnu vlast, na čelu sa čovjekom ranije povezanim s Al-Kaidom, iako je on obećao zaštitu različitih etničkih i vjerskih grupa nakon što je oborio Bašara al-Asada.
Sektaški sukobi ugrožavaju stabilnost
Konflikti između sektaških grupa prijete promjenom odnosa poslije rata i pojačavanjem regionalnih napetosti. Pri tome postoji rizik približavanja Sirije Turskoj, a udaljavanja od Izraela.
Okidač sukoba i izraelska intervencija
U južnoj provinciji Svedi je došlo do smrtonosnih sukoba između druških milicija i sunitskih beduinskih plemena. Vladine snage su intervenirale kako bi uspostavile red, ali su pokušale preuzeti kontrolu nad područjem koje drže Druzi. Stotine ljudi su stradale, dok se pojavljuju i optužbe da su vladini vojnici izvršili likvidacije civila i uništavali domove Druza. Izrael je zbog zabrinutosti po bezbjednost intervenisao u korist Druza, bombardujući vojne ciljeve u Damasku i Svedi, šaljući upozorenje privremenom predsjedniku Ahmedu al-Šarai, bivšem vođi islamskih pobunjenika koji je sada za suživot i odnose sa Zapadom.
Posljedice sukoba i tenzije unutar Sirije
Ne radi se o prvoj pojavi sektaškog nasilja poslije pada Asada. Ranije su se sukobili vladini i proruski džihadistički pokreti, što je izazvalo smrti stotina civila, uključujući pripadnike Alavitske manjine. Ostale manjine, kao što su Druzi u južnoj te Kurdi na sjeveroistoku, ostaje da sumnjaju u zaštitu svojih interesa unutar nove vlasti. Neslaganja oko predstavljenosti manjina i način vođenja politike dodatno produbljuju tenzije i nesigurnost.
Izazovi u političkom dogovoru i potencijalne posledice
Ako vlast dopusti Druzu autonomiju u Svedi, druge manjine bi mogle tražiti isto, što bi moglo dovesti do fragmentacije države. Istovremeno, nova vlada se boji da popuštanjem slabi svoju kontrolu i teritorijalni integritet.
Rizik narušavanja odnosa sa Izraelom
Prije aktuelnih sukoba, SAD su podsticale post-Asadove lidere na normalizaciju odnosa sa Izraelom. Međutim, izraelski vazdušni napadi na Damask značajno su pogoršali odnose, udaljavajući Siriju od prve ideje o pomirenju i diplomatskoj saradnji. Iako američki predstavnici i dalje pokušavaju održati dijalog, tenzije su znatno porasle.
Mogućnost približavanja Sirije Turskoj
Kurdske snage, koje kontrolišu sjeveroistok Sirije, postepeno se integrišu u nacionalnu vojsku, ali pregovori zapinju. Svježi sukobi i politička nesigurnost otežavaju proces, a slabost vlade podstiče manjine da traže podršku od Izraela ili Turske. Turska smatra kurdske snage terorističkom organizacijom i spremna je pomoći Siriji u jačanju odbrane, što može dovesti do novog saveza u regiji.