Izvještaj o upotrebi seksualnog nasilja u ratu između Izraela i Hamasa
Izraelski izvještaj predstavljen u utorak otkriva da je Hamas koristio seksualno nasilje kao "taktičko oružje rata" tokom napada 7. oktobra 2023. godine. Izvještaj Dinah Projekta, sastavljenog od pravnih i rodnih stručnjaka, temelji se na svjedočanstvima preživjelih, svjedoka, prvi reagovanja i forenzičkim dokazima, uključujući vizuelne i audio zapise. On naglašava da je Hamas namjerno ubijao žrtve seksualnog nasilja kako bi ih ućutkao, čime je onemogućio prikupljanje ključnih dokaza.
Prema izvještaju, mnoge žrtve su trajno ućutkane ili ubijene, ili previše traumatizirane da bi govorile, što otežava pravno gonjenje ovih zločina. Dinah Projekat apeluje na promjenu pravnog pristupa u tretiranju seksualnog nasilja povezanog s konfliktima.
Svjedočanstva i dokazi seksualnog nasilja
Izvještaj se oslanja na desetine izjava, uključujući 15 bivših talaca i 17 svjedoka te prve odgovornike. Neki od talaca opisali su ili bili svjedoci seksualnog nasilja: uključujući fizičko nasilje, prisilno skidanje, verbalno seksualno uznemiravanje i prijetnje prinudnim brakom. Dvoje muških talaca izjavilo je da su bili izloženi prisilnom skidanje i fizičkom zlostavljanju.
Svjedočenja ukazuju na najmanje 15 pojedinačnih slučajeva seksualnog nasilja, uključujući četiri silovanja u grupi. Žrtve su često nađene polu golog ili goleme s vezanim rukama, što pokazuje namjeru da se seksualno nasilje koristi kao oružje rata, uz javno ponižavanje, genitalnu mutilaciju i ubistva nakon zlostavljanja.
Međunarodne optužbe i pravna perspektiva
Hamas je ranije negirao ove optužbe, ali Ujedinjene Nacije su prošle godine izrazile uvjerenje da je tijekom napada počinjeno silovanje, seksualna tortura i nehumani tretman žena. Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje za tri vođe Hamasa zbog krivičnih djela seksualnog nasilja kao zločine protiv čovječnosti.
Pravda za žrtve 7. oktobra
Jedna od preživjelih, Ilana Gritzewsky, istakla je brutalnost torture i psihičke patnje kroz koju je prošla kao talac u Gazi 55 dana. Opisala je kako je tokom zarobljeništva pretrpjela fizičko i psihičko nasilje, uključujući poniženje i osjećaj da je tuđa vlasništvo. Gritzewsky i danas svjedoči o nasilju, naglašavajući da se ovakvi zločini ne smiju zaboraviti.
Izvještaj poziva na prilagođeni pristup pravnom gonjenju seksualnog nasilja u ratnim uslovima, uključujući prihvatanje različitih vrsta dokaza i koncept kolektivne odgovornosti za učesnike napada.
Prva dama Izraela, Michal Herzog, izjavila je: "Moramo izdati glasove za one koji više ne mogu vikati i donijeti im pravdu."