Ostvarena krhka primirja između Izraela i Irana

Prošlo je sedam dana otkako su SAD uspostavile primirje između Izraela i Irana, čime je okončan krvavi dvanaestodnevni sukob koji je uznemirio Bliski istok i šire. Ova krhka tišina, koju je američka administracija uspjela postići dan nakon što su na tri ključne iranske nuklearne lokacije bačene bombe teške 30.000 funti, i dalje traje, ali brojne nepoznanice ostaju.

Stanje iranskog nuklearnog programa

Tačan obim štete nanesene iranskom nuklearnom programu ostaje nejasan. Prema izjavama predsjednika SAD Donalda Trumpa, američki napadi su "uništili" ključne ciljeve, dok izvještaj Američke odbrambene obavještajne agencije ukazuje na značajnu, ali nepotpunu štetu nuklearnih objekata u Fordou, Natanzu i Isfahanu. Direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, Rafael Grossi, ističe da su iranske kapacitete za preradu i obogaćivanje urana djelomično onesposobljene, ali objekti i dalje postoje i mogli bi biti ponovno aktivirani ako Iran dopusti inspekcije.

Budućnost američko-iranskih odnosa

Iako su nakon dogovora o prekidu vatre u prvim izjavama SAD razmatrale mogućnost ublažavanja sankcija Iranu i potencijal za ponovni trgovinski rast Teherana, tenzije nisu dugo potrajale. Iranski vrhovni vođa Ali Hamenei nazvao je dogovor „šamarom Americi“, što je izazvalo američki odgovor u kojem je Trump poručio da je Iran "totalno poražen". Razgovori o ponovnom pokretanju mirovnih pregovora su u toku, ali Iran tvrdi da nema postignut dogovor o nastavku pregovora. Nesigurno je da li će Iran pristati na uslove poput potpunog odustajanja od obogaćivanja urana, što je jedna od Trumpovih ključnih zahtjeva.

Uloga Hameneija i iranska vojna strategija

Hamenei i dalje ima ključnu ulogu u vođenju Irana usprkos njegovoj starosti i redukovanom prisustvu u javnosti posljednjih sedmica. On je ojačao uticaj Paravojne garde, čime je osigurao dominantnu kontrolu nad vojskom i politikom. Iran je također pokazao otpornost kroz cyber-napade na američke ciljeve, koje SAD pratiti i za sada nisu uzrokovali ozbiljne poremećaje.

Stanje primirja i regionalne perspektive

Primirje je trenutno krhko, a Izrael je jasno stavio do znanja da će, ukoliko Iran pokuša obnoviti nuklearni program, nastaviti vojne operacije. Trump očekuje da će Iran dozvoliti međunarodne inspektore kako bi se spriječila obnova programa. Istovremeno, američki predsjednik nastoji iskoristiti ovaj trenutak da pritisne izraelsku vladu i Hamas na dogovor o primirju i razmjeni zarobljenika koje bi dogodilo završetak dvadesetomjesečnog sukoba u Pojasu Gaze. Mana šansi za rješenje ostaje u neizvjesnosti da li obje strane u regionu žele trajni mir.