Hrišćani protestuju protiv stranih boraca u Siriji
Dan nakon smrtonosnog samoubilačkog napada na crkvu Mar Elias u blizini Damaska 22. juna, gde je poginulo najmanje 25 osoba, stotine hrišćana su marširale ulicama Damaska uzvikujući parole protiv stranih boraca i pozivajući ih na izlazak iz Sirije. Ovaj napad je izazvao veliku zabrinutost među verskim manjinama koje su trpele brojne udarce otkako je predsednik Bašar Asad smenjen u decembru.
Među borcima i strani militanti
Radikalne islamske grupe pod vođstvom Hayat Tahrir al-Sham, kojim rukovodi privremeni predsednik Sirije Ahmad al-Šaraa, sada kontrolišu veliki deo zemlje. Iako je nova vlada osudila napade na manjine, postoje optužbe da ignoriše ili nije u stanju da kontroliše naoružane grupe, među kojima se nalazi i veliki broj stranih boraca sa ekstremnijim islamskim idejama.
Strahovi od masovnog iseljavanja hrišćana
Najviši grčki pravoslavni autoritet u Siriji nazvao je napad najgorim zločinom nad hrišćanima u Damasku od 1860. godine. Identitet počinilaca nije jasno utvrđen; vlasti su optužile Islamsku državu, koja nije preuzela odgovornost, dok je pokret Saraya Ansar al-Sunna priznao napad, ali ga je vlada proglasila kao masku Islamske države.
Mnogi hrišćani su razočarani odgovorom vlasti, naročito zato što poginule nisu nazvali "mučenicima" zbog njihove veroispovesti. Postoji bojazan da bi mogao uslediti masovni egzodus hrišćana, kao što se desilo u Iraku posle pada Sadama Huseina.
Islamsizacija i strah u zajednici
Pre rata, hrišćani su činili oko 10% stanovništva Sirije i uživali su slobodu vere pod Asadovom vlašću. Sada su suočeni sa znakovima islamsizacije – u nekim kvartovima se promoviše prelazak na islam, uvedene su stroge norme oblačenja, a nasilje nad zabavama nije retkost. U vladi je samo jedna hrišćanka, ministar socijalnih poslova Hind Kabawat.
Uloga stranih boraca u novoj Siriji
Napadač na crkvu nije sirijski državljanin i navodno je živeo u kampu al-Hol, gde su smešteni članovi porodica boraca Islamske države. Mnogi strani borci tokom rata su došli iz preko 80 država i odigrali su ključnu ulogu u obaranju Asadovog režima. Neki od njih su već unapređeni u visoke činove u novoj vlasti.
Prema ocenama stručnjaka iz Bejruta, problem stranih boraca u Siriji bi mogao postati još ozbiljniji, budući da vlasti ne planiraju da ih isteraju, a oni su duboko integrisani u društvo, oženjeni sirijskim ženama i potencijalno dobijaju državljanstvo.