Veliko povlačenje sirijskih snaga

Sirijske vladine snage su se u četvrtak uglavnom povukle iz južne pokrajine Sweida nakon višednevnih žestokih sukoba sa milicijama druza, manjinske zajednice u Siriji.

Dogovor o prekidu vatre

Na osnovu dogovora o prekidu vatre, koji je postignut dan ranije i kojim su sukobi u najvećoj mjeri zaustavljeni, predviđeno je da druza frakcije i verski vođe preuzmu odgovornost za unutrašnju bezbednost u Sweidi. Sirijski privremeni predsednik Ahmad al-Sharaa je u četvrtak ujutru emitovao obraćanje u kojem je istakao da je operacija protiv druza milicija završena.

Međunarodna uključenost i izraelski udari

Ovi sukobi su ugrozili političku tranziciju u Siriji nakon rata i doveli do dodatnog uplitanja Izraela, koji je u sredu izveo vazdušne napade na sedište sirijskog Ministarstva odbrane u Damasku, navodeći da brani druza zajednicu od ugroženosti. Prekid vatre je posredovan uz pomoć SAD, Turske i arapskih zemalja.

Neizvesnost prekida vatre

Povlačenje vladinih konvoja iz Sweide dogodilo se tokom noći, ali nije jasno da li će sporazum o prekidu vatre trajati, jer je prethodni pokušaj potpisivanja ugovora propao nakon odbijanja od strane uticajnog druza sveštenika kašika Hikmat Al-Hijri. Sukobi su izbili kao lanac osveta između lokalnih sunitskih beduinskih plemena i oružanih druza frakcija, sa uključenjem snaga sirijske vlade koje su ponekad napadale i civile.

Žrtve i ljudske patnje

Sirijska vlada nije objavila podatke o žrtvama, ali pravaške organizacije navode da je u sukobima i izraelskim napadima poginulo najmanje 374 boraca i civila, uključujući brojne druza civile. Pojavila su se i snimci na društvenim mrežama koji prikazuju ponižavanje druza sveštenika, pljačku kuća i ubistva civila od strane vladinih snaga i njihovih saveznika.

Appelacija za pravdu i nacionalno jedinstvo

Pripadnici druza iz Sweide su prijavili napade na članove svojih porodica, koji su bili nenaoružani. Ahmad al-Sharaa je u obraćanju obećao da će sprovoditi pravdu i štititi prava svih zajednica, označivši druza kao sastavni deo nacionale zajednice pod zakonskom zaštitom.
Druza zajednica je bila podeljena oko pristupa vlasti pod al-Sharaa, a strah od progona nastao je i zbog prethodnih napada Islamske države i al-Kaide tokom građanskog rata. Ipak, s vremenom je skepticizam porastao, posebno nakon što su sigurnosne operacije na obali dovele do napada na alavitsku manjinu.

Istorijski i demografski podaci o druza zajednici

Druze su verska sekta nastala u 10. veku kao izdvojeni pravac ismailizma, grane šiitskog islama. Više od pola miliona od oko milion druza širom sveta živi u Siriji, dok većina ostalih obitava u Libanu i Izraelu, uključujući Golan visove koje Izrael drži od 1967. i anektirao 1981. godine.