Izraelski napad na zatvor Evin u Teheranu izazvao strah od masovnih likvidacija
Sayeh Seydal, iranska disidentkinja i politička zatvorenica, jedva je izbjegla smrt kada su izraelski projektili pogodili zatvor Evin u Teheranu. Napad koji se dogodio 23. juna usmrtio je najmanje 71 osobu, uključujući osoblje, vojnike, članove porodica i stanare okolnih područja, prema izjavama iranskog pravosudnog portparola Asghara Jahangira.
Nakon haosa usljed bombardovanja, prebačena je u prenatrpane zatvore izvan Teherana poznate po teškim uslovima. U posljednjem pozivu porodici opisala je uslove kao "sporu smrt", dodajući da je talas pritisaka od unutrašnjih vlasti gora od samog udara Izraela i SAD.
Novi udari i pojačani pritisak na političke zatvorenike
Aktivisti za ljudska prava u Iranu izražavaju strah od pojačane represije pošto je izraelska kampanja imala za cilj da oslabiti iranski nuklearni program. Strahuje se od talasa egzekucija kroz brzopotezne suđenja i povećanu kontrolu bez prava na odbranu.
Zatvor Evin, poznat po držanju mnogih političkih protivnika režima, teško je oštećen, a zatvorenici su prebačeni u nekoliko drugih zatvora južno od Teherana. Žene su poslije napada premeštene u zatvor Qarchak, dok su muškarci smješteni u Veliki zatvor Teherana, oba poznata po teškim uslovima i nedostatku medicinske njege.
Poražavajuće izjave i zabrinutost porodica
Sayeh Seydal nazvala je uslove u Qarchaku „paklom“ sa nedostatkom higijene, hrane i pitke vode, dok su porodice i dalje u neizvjesnosti o sudbini zatvorenika, naročito onih u samoizolaciji ili na ispitivanju.
Primjeri nestanaka i tajnih premještaja, poput nestanka 25-godišnjeg Alija Younesija, dodatno produbljuju strahove o mogućim mučenjima i egzekucijama bez suđenja.
Aktivisti pozivaju na međunarodnu pažnju
Kao što Nobelovka Narges Mohammadi upozorava, društvo u Iranu se suočava sa slabljenjem civilnog društva i ženskog pokreta pod pritiskom rata i represije, što dodatno koči put ka demokratiji i slobodi.