Mađarska suočena sa kritikama zbog odbijanja hapšenja Netanjahua

Međunarodni krivični sud (ICC) osudio je Mađarsku nadležnom institucijom zbog ne izvršavanja naređenja za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua tokom njegove aprilske posjete Budimpešti. Odluka mađarskih vlasti da ne sprovede hapšenje, uprkos važećem nalogu ICC-a, ozbiljno ugrožava sposobnost Suda da privede osumnjičene pravdi.

Netanjahu i Gallant optuženi za zločine protiv čovječnosti

Izraelski premijer i njegov bivši ministar odbrane, Joav Galant, optuženi su za zločine protiv čovječnosti zbog sukoba u Gazi. Izrael nije član ICC-a i odbacuje ove optužbe. Tokom državne posjete, Netanjahu je dočekan na crveni tepih od strane mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je istovremeno najavio proces izlaska Mađarske iz ICC-a, navodeći da je zemljina obaveza prema Sudu "polovična".

ICC nema vlastite snage hapšenja i zavisi od država članica

Sud nema policijske ovlasti i oslanja se na međunarodnu saradnju za sprovođenje naloga za hapšenje. Odbor država članica ICC-a ima ograničene mogućnosti za sankcionisanje Mađarske, a sljedeće mjere razmatraće se na godišnjem sastanku u decembru.

Kritike i značaj odluke ICC

Sud je odbacio mađarske tvrdnje da statut Suda nije inkorporiran u domaće zakonodavstvo, naglašavajući da je to bila odgovornost Mađarske. Odluka ICC-a dolazi u vrijeme teške humanitarne krize u Gazi, gdje je populacija od preko 2 miliona ljudi pogođena sukobima i ograničenom pomoći. Netanjahu i Galant se terete za korišćenje "gladovanja kao metode ratovanja" i namjerno gađanje civila u izraelskim operacijama protiv Hamasa.

Prethodni slučajevi nepažnje prema nalozima ICC

Ovo je treći put u godinu dana da je ICC istraživao države članice zbog nepoštovanja naloga za hapšenje. U februaru je isto učinjeno prema Italiji, a u oktobru prema Mongoliji zbog nehapšenja Vladimira Putina tokom njegove posjete.