Sukobi u Siriji između Druza i vlade

Posljednje nasilje između sirijskih vladinih snaga i članova Druza, manjinske vjerske zajednice, dodatno je izazvalo izraelsku intervenciju i ponovo podigli strah od raspada krhkog postratnog poretka u Siriji. Sirija je duboko podijeljena nakon decenija diktature i skoro 14 godina građanskog rata.

Od dolaska na vlast novog sirijskog predsjednika i promjena u zemlji, sukobi su se intenzivirali. Druzi, religijska manjina sa oko milion članova, većinom nastanjeni u provinciji Sweida i predgrađima Damaska, suočavaju se sa pritiscima nove vlasti, od koje drže da je nedovoljno zastupljena u vladi. Novi sastav vlade ima samo jednog predstavnika Druza, ministra poljoprivrede Amjada Badra.

Zaključi i uticaj različitih frakcija

Druzi su podijeljeni oko odnosa sa novom vladom – neki podupiru dijalog, dok drugi preferiraju konfrontaciju. Napadi na Druze od strane snaga povezanih s vladom pojačali su neprijateljstvo. Situaciju komplikuje i činjenica da Sirijsku vlast sada vodi predsjednik Ahmad al-Šaraa, nekadašnji član al-Qaide, što dodatno zabrinjava manjine zbog povećanih verskih sukoba od svrgavanja Asada.

Incidente pokrenuo napad na kontrolni punkt

Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava, sukobi su počeli nakon što su pripadnici beduinskog plemena napali i opljačkali jednog Druza na kontrolnom punktu, što je dovelo do međusobnih napada i otmica između plemenskih i Druza militanta. Vladine snage su poslije intervenisale, ali su optužene da su stajale na strani beduina, što je dodatno zaoštrilo situaciju i izazvalo na desetine smrti i brutalne postupke prema civilima.

Izraelska vojna intervencija i regionalne tenzije

Izrael, koji smatra Druze lojalnim manjinskim stanovništvom i zabrinut je za sigurnost na svojoj sjevernoj granici, izveo je desetine zračnih udara na vladine ciljeve u južnoj Siriji. Izraelska intervencija dodatno komplicira volatilan sigurnosni pejzaž regije i podiže strah od eskalacije sektarskog nasilja u Siriji.

Prijetnja daljeg pogoršanja sukoba i političkih napetosti

Rastuće tenzije između Damaska i kurdskih vlasti na sjeveroistoku, kao i neuspjeh u sprovođenju dogovorenih sporazuma, dodatno otežavaju stabilizaciju teritorije. Sve ovo ugrožava već krhku obnovu Sirije koja zahtjeva stotine milijardi dolara ulaganja, dok zemlja ostaje duboko podijeljena i izložena opasnosti od novog talasa sektarskog nasilja.