Poreklo i vjerovanja Druza
Druzi su vjerska sekta nastala prije otprilike 1.000 godina kao grana ismailizma, ogranka šiitskog islama. Njihove vjerske prakse su duboko tajnovite i ne dozvoljavaju pristup smrtnicima izvan sekte; konverzija i miješani brakovi se strogo odvraćaju. Više od polovine od oko milion Druza širom svijeta živi u Siriji, dok većina ostalih obitava u Libanu i Izraelu, uključujući Golan, teritoriju koju je Izrael okupirao 1967. i anektirao 1981. godine.
Osnovni principi Druza
Druzi žive po principu uzajamne odbrane i bratske zajednice, što podrazumijeva da svaki Druzi bilo gdje u svijetu može računati na pomoć drugog. Makram Rabah, profesor historije, ističe društvene i kulturne rituale koji čine ovu zajednicu neraskidivom, naglašavajući da su Druzi poput velike plemenske zajednice. Međutim, brakovi izvan zajednice su nepoželjni i oni koji se odluče na to često bivaju društveno izolovani.
Druški odnos prema sirijskoj vlasti i oružane milicije
Druzi u Siriji imaju dugu istoriju preživljavanja kroz vlastite puteve, boreći se protiv otomanske i francuske kolonizacije. Iako su prvobitno pozdravili pad Bašara al-Asada, danas su podijeljeni prema njegovom nasljedniku i sumnjičavi prema budućnosti mira u zemlji. U Izraelu su neki pripadnici zajednice tražili zaštitu za Druze u Siriji, dok su lideri u regionu odbacili takvu intervenciju.
Druze su formirali brojne oružane milicije, nastale radi zaštite od Islamske države i krijumčara droge, iako Asad nije voljno dozvoljavao njihovu punu integraciju u državnu vojsku. Poslije Asadovog pada, Druze su nevoljne da se razoružaju, a zbog nepovjerenja u vladu često bivaju etiketirani kao separatisti ili agenti Izraela, što dodatno produbljuje njihov strah i izolaciju.