Američki napad na Iran i šire posledice
Predsednik Donald Trump, poznat po svom obećanju da će držati SAD van stranih sukoba, brzo je doneo odluku da pomogne Izraelu napadom na iranske nuklearne objekte koristeći bombarder B-2 i krstareće rakete Tomahawk. Ova akcija je doprinela okončanju 12-dnevnog rata između Izraela i Irana. Međutim, stručnjaci smatraju da odluka o upotrebi vojne sile šalje jasnu poruku i drugim državama, pre svega u Azijsko-pacifičkom regionu.
Reakcije Kine, Severne Koreje i Rusije
Napad je naišao na osudu Kine, Rusije i Severne Koreje, koje ga smatraju agresijom i kršenjem međunarodnog prava. Ipak, američki saveznici u Azijsko-pacifičkom regionu vide ovu akciju kao potvrdu namere SAD da očuvaju svoju vojnu moć i zastrašivanje potencijalnih protivnika. Kina i Severna Koreja su, međutim, drugačije vojne sile sa nuklearnim kapacitetima, što dodatno komplikuje mogućnost većeg sukoba.
Implikacije po Azijsko-pacifički region i odbrambene strategije
Kineski stručnjaci smatraju da je napad pokazao spremnost Trumpove administracije da koristi vojnu silu po potrebi, što će promeniti percepciju te zemlje o američkoj politici. Ipak, ističu da se situacija sa Kinom razlikuje od one sa Iranom i da bi eventualni sukob imao mnogo veće posledice, posebno zbog nuklearnog arsenala Kine i Severne Koreje, kao i složenosti geopolitičkih odnosa u regionu.
Pitanje Tajvana i američka strategija
Kina prati događaje sa strahom, posebno zbog svoje tvrdnje da je Tajvan deo njenog teritorija. Amerikanci pružaju vojnu podršku Tajvanu, ali njihova politika ostaje nejasna u pogledu direktnog angažmana u slučaju konflikta sa Kinom. Napad na Iran može poslužiti kao znak da SAD možda neće pokazati iznenadnu uzdržanost u slučaju rastućih tenzija u Azijsko-pacifičkom regionu, što predstavlja dodatnu neizvesnost u odnosima Pekinga i Vašingtona.