Politička kriza u Izraelu

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pretrpio je ozbiljan udarac pošto je ultraortodoksna stranka Shas odlučila da izađe iz njegove koalicione vlade, ostavljajući ga u manjini u parlamentu. Ova odluka nastala je zbog neslaganja oko predloženog zakona koji bi omogućio široke izuzetke od vojnog roka za pripadnike ove zajednice. Shas je druga ultraortodoksna stranka koja je u istoj sedmici napustila vladu zbog istog pitanja.

Značaj političkog gubitka

Ministar u vladi, Michael Malkieli, izjavio je da je "u ovoj situaciji nemoguće ostati partner u vladi". Ipak, Shas je naglasio da neće aktivno rušiti Netanjahuovu koaliciju i da će u nekim slučajevima podržati zakonodavstvo, čime pruža priliku premijeru da održi vlast uprkos manjini. Kad njihovi zahtjevi o napuštanju koalicije budu službeno prihvaćeni, Netanjahu će imati podršku samo 50 od 120 zastupnika.

Političke implikacije i naredni koraci

Premijerova vlada za sada ne prijeti neposredni krah, jer postoji dvodnevni rok za povratak u koaliciju između podnošenja i stupanja na snagu ostavki. Odluka Shas stiže pred ljetnu stanku u Knesetu, pružajući Netanjahuu vrijeme za pregovore o mogućem kompromisu. Ukoliko koalicija ne bude obnovljena do jeseni, Izrael se može suočiti s prijevremenim izborima, zakazanim za oktobar 2026.

Context rata i unutrašnjih sukoba

Ova politička nestabilnost događa se u ključnom trenutku dok Izrael vodi pregovore o prekidu vatre u Pojas Gaza pod američkim posredovanjem. Iako odluka Shas-a ne bi trebala zaustaviti pregovore, Netanjahu će sada biti pod većim pritiskom grupa unutar koalicije koje se protive prekidu sukoba dok je Hamas aktivan. Unutrašnji spor oko vojnog roka intenzivirao se od početka rata, jer su potrebne dodatne vojne snage, dok je veliki broj izraelskih vojnika izgubio život.

Sporni zakon o vojnoj službi

Obavezna vojna služba je norma za većinu jevrejskih Izraelaca, ali ultraortodoksni muškarci tradicionalno imaju izuzetke na osnovu dužeg proučavanja svetih jevrejskih tekstova i očuvanja religijskih običaja. Međutim, većina javnosti smatra da su ti izuzeci nepošteni, posebno jer mnogi od ovih muškaraca dobijaju državne beneficije umjesto radnog angažmana. Netanjahua koalicija je nastojala pronaći kompromis oko novog zakona, ali uticajni poslanik je spriječio prihvatanje prijedloga podržanog od strane ultraortodoksnih, što je dovelo do napuštanja koalicije od strane Shas-a.