Smrtonosni sukobi u Sweidi
Sukobi između lokalnih milicija i plemenskih grupa u sirijskoj provinciji Sweida usmrtili su preko 30 osoba, dok je gotovo 100 ranjeno. Vlasti su objavile da se na teren šalju vladine snage kako bi se situacija smirila i uspostavio red.
Sirički Opservatorij za ljudska prava je zabilježio najmanje 37 poginulih, uključujući i dvoje djece, tokom sukoba između naoružanih grupa iz druzačke vjerske manjine i sunitskih beduinskih plemena u regiji. Prema izvještajima, vojni konvoji su poslati da pojačaju kontrolne punktove i bezbjednosne mjere.
Početak sukoba i uzroci
Prema Opservatoriju, sukobi su započeli serijom otmica između obje strane nakon što su pripadnici jednog beduinskog plemena postavili kontrolni punkt na kojem su napali i opljačkali mladog druzačkog muškarca. Rami Abdurrahman, direktor Opservatorija, izjavio je da je sukob eskalirao nakon otmice i pljačke druzačkog prodavača povrća, što je dovelo do odmazdi i dodatnih otmica između grupa.
Intervencija sirijskih snaga
Ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova Sirije rasporedila su svoje snage u provinciju kako bi pokušale da uspostave kontrolu. Ministarstvo unutrašnjih poslova opisalo je situaciju kao opasnu eskalaciju izazvanu nedostatkom nadležnih službi, što je dovelo do povećanog haosa i pogoršanja bezbjednosnog stanja, te nesposobnosti lokalne zajednice da samostalno zaustavi sukobe uprkos ponovljenim pozivima na smirivanje.
Druze u sukobu i istorijski kontekst
Druze, koji su manjinska vjerska skupina nastala kao izdvojeni pravac ismailizma u 10. stoljeću, uglavnom nastanjuju južnu provinciju Sweida i neke predgrađe Damaska. Tokom skoro 14 godina građanskog rata u Siriji, druze su formirali svoje milicije. Nakon pada bivšeg predsjednika Bashara Assada u pobuni vođenoj sunitskim islamskim pobunjenicima, različite frakcije druza ne slažu se oko integracije u nove vlasti i oružane snage.