Parastos u Zalazju za Srpske žrtve iz 1992. godine

U selu Zalazje kod Srebrenice održan je parastos za 69 srpskih civila i vojnika koje su muslimanske snage ubile na Petrovdan 1992. godine. Istovremeno, parastos je služen i za 22 srpska borca koji su zarobljeni na isti dan i kasnije ubijeni. Obeležavanju 33 godine od stradanja Srba uselima Zalazje i Sase kod Srebrenice, kao i u Biljači i Zagonima u opštini Bratunac, prisustvovalo je više građana, opštinske delegacije, te istaknuti politički predstavnici kao što su Aleksandar Vulin i Aleksandar Šešelj.

Obilazak porodica i mjesta stradanja

Prije parastosa posjećene su porodice poginulih, te je položeno cvijeće na srpska groblja u Bratuncu i na stratišta u Biljači i Sasama. Uz regionalni put Bratunac-Potočari-Srebrenica postavljene su fotografije više od 600 stradalih Srba iz srednjeg Podrinja, koji su izgubili živote u Odbrambeno-otadžbinskom ratu u Bosni i Hercegovini.

Zločini pod komandom Nasera Orića

Napadi muslimanskih jedinica, pod komandom Nasera Orića, započeli su aprila 1992. godine i nastavili se 12. jula iste godine kada su upali u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini, vršeći zločine ubistava, pljački i paljenja. Iako se radi o brojnim masovnim zločinima nad Srbima u srednjem Podrinju, do danas niko nije odgovarao za ove zločine.

Organizacija obeležavanja

Obilježavanje stradanja Srba u Srebrenici i okolnim mjestima organizovao je Odbor za obilježavanje srpskog stradanja Srebrenice, sa ciljem da se očuva sjećanje na nevine žrtve i ukaže na nepravdu zbog nedostatka pravde.