Zmije u Republici Srpskoj i BiH
Na području Republike Srpske i Bosne i Hercegovine postoji oko 14 vrsta zmija, među kojima su tri otrovne: poskok, šarka i šargan. Ostale vrste poput smukulje i bjelouške nisu opasne po ljude, objašnjava veterinar Srđan Vučenović.
Ponašanje zmija i mjesta gdje se nalaze
Zmije su prisutne u prirodi, posebno tokom ljeta kada temperature rastu, što dovodi do češćih susreta ljudi sa njima. Iako mnogi zmije doživljavaju sa strahom, one nisu napadačke, već izbjegavaju kontakt i nikada ne napadaju prve. Poskok se može naći u svim regionima BiH do visine od 2.000 metara, prepoznatljiv po rogu na glavi i cik-cak uzorku na tijelu, najčešće na kamenitim, suhim i sunčanim mestima. Šarka i šargan su planinske zmije koje nastanjuju područja poput Bjelasnice, Igmana, Vlašića, Zelengore i Jahorine, gdje im nije ugodno na vrućim kamenjarima.
Kako se zaštititi od zmija
Zmije reaguju samo odbrambeno ako su ugrožene, pa je važno ne približavati im se, ne dirati ih i ne tjerati. Temperature do 32 stepena su im ugodne, ali u velikim vrućinama bježe u hladovinu poput šume ili se penju na drveće. Važno je biti naročito oprezan prilikom šetnje kroz šumu ili gustu vegetaciju. Preporučuje se nošenje čvrste zatvorene obuće, dugih pantalona i upotreba štapa za lupkanje po tlu da bi se zmije udaljile. Također, treba izbjegavati ubacivanje ruku u pukotine, kamenje ili visoku travu i paziti gdje se sjedi.
Ujedi zmija i prva pomoć
Ujedi zmija su rijetki i najčešće nisu smrtonosni, ali je potrebno hitno medicinsko zbrinjavanje. Zubi zmije su dugi i izazivaju ubode s otokom i crvenilom, a važno je primiti protivotrov na vrijeme. Liječenje traje oko sedam dana. Kod životinja su ujedi češći, naročito na trbuhu, vimenu i njušci, te je neophodno brzo reagovati.
Prevencija i sredstva za odbijanje zmija
Sumpor se pokazao kao efikasno sredstvo za odbijanje zmija i može se kupiti u poljoprivrednim radnjama, savjetuje Vučenović.