Evropska komisija smanjuje sredstva za Bosnu i Hercegovinu u okviru Plana rasta

Evropska komisija zvanično je obavijestila vlasti Bosne i Hercegovine o smanjenju predviđenih sredstava u Planu rasta za Zapadni Balkan, kojim se finansiraju reforme i razvoj. Zbog neispunjavanja obaveza, BiH gubi 10% sredstava, odnosno više od 108 miliona eura. Umjesto prvobitno planiranih 1,085 milijardi eura, zemlja sada može računati najviše na 976,6 miliona eura.

Instrument za reforme i rast i značaj Reformskog plana

Glavni element Plana rasta je Instrument za reforme i rast, koji novac dodjeljuje isključivo po ostvarenim rezultatima. Da bi dobile sredstva, zemlje moraju dostaviti usaglašenu Reformsku agendu, koja jasno definiše ciljeve reformi u oblastima zelene i digitalne tranzicije, razvoja privatnog sektora i vladavine prava. Bosna i Hercegovina jedina nije dostavila konačni oblik tog dokumenta. Iako je Vijeće ministara BiH postiglo politički dogovor krajem juna 2024., finalizacija teksta nije izvršena.

Reformske agende ostalih zemalja i poziv EU BiH

Za razliku od BiH, Albanija, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija su svoje Reformske agende dostavile tokom ljeta 2024. godine, a Komisija ih je odobrila u oktobru iste godine. Evropska komisija ponovo je naglasila da je Instrument za reforme i rast uslovljen isključivo ostvarivanjem rezultata: zemlje koje provode reforme imaju podršku, a one koje ne ispunjavaju uslove gube sredstva. Budžet instrumenta važi do kraja 2027. i taj period se ne može produžiti.

Kako dalje za Bosnu i Hercegovinu?

Iako je došlo do smanjenja, BiH ostaje pristupačna značajnim finansijskim sredstvima – gotovo 977 miliona eura – namijenjenim infrastrukturnim i digitalnim projektima. Oduzeta sredstva biće raspoloživa svim zemljama Zapadnog Balkana, uz raspodjelu zasnovanu na stvarnom napretku u reformama. Plan rasta predstavlja ključnu šansu za dublju ekonomsku integraciju zemalja regije u EU te unapređenje poslovnog ambijenta i investicione atraktivnosti.

Evropska komisija je pozvala vlasti Bosne i Hercegovine da najkasnije do 30. septembra 2025. godine finaliziraju Reformsku agendu. Ukoliko to ne bude urađeno, može uslijediti novo smanjenje financijskih sredstava za dodatnih 10%. Evropska unija ostaje pouzdan partner BiH na njenom evropskom putu, ali ističe da nepostupanje ima jasno određenu cijenu. Vrijeme ističe, a politički akteri pozvani su da preuzmu odgovornost i djeluju u interesu građana.