Alarmantno stanje prinosa kukuruza u Bosni i Hercegovini

Zbog ekstremne suše i nepovoljnih vremenskih uslova, ovogodišnji prinosi kukuruza u Bosni i Hercegovini znatno su ugroženi. Poljoprivrednici upozoravaju na alarmantno stanje u poljima, sa štetama koje bi mogle biti jedne od najvećih u poslednjih nekoliko godina.

Upozorenja i procjene stručnjaka

Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika „Sela Semberije i Majevice“, ističe da je situacija različita na parcelama, ali se već jasno vidi veličina štete. "Ima parcela sa nešto roda, ali na mnogima nema ničega. Više od 50 do 60 odsto usjeva je uništeno zbog suše, dok kiša koja je pala nije imala pravi efekat, samo je pokupila rosu", naveo je Bakajlić.

Kukuruz je dominantna biljka u Semberiji, godišnje se sije na preko 26.000 hektara. Mnogi usjevi nisu dostigli punu visinu jer su nastali efekti visokih temperatura i nedostatka vlage, što je ugrozilo i stočarsku proizvodnju. Više farmara biće prinuđeno da smanji broj stoke zbog nedostatka hrane.

Slični problemi u Federaciji BiH i Brčko distriktu

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, naglašava da će u FBiH prinosi kukuruza biti prepolovljeni u odnosu na prošlu godinu, što će uticati i na kvalitet te povećati cijene same žitarice i stočne hrane.

U Brčko distriktu stanje je takođe krajnje ozbiljno - kiša nije popravila štetu izvršenu sušom, a mnogi usjevi su uništeni nakon grada i naglih padavina. To će se negativno odraziti na stočni fond, pa će stočari biti primorani da smanjuju broj grla ili kupuju skuplji uvozni kukuruz.

Stručne prognoze i budući izazovi

Dragan Mandić iz Poljoprivrednog instituta RS navodi da će prinosi kukuruza ove godine pasti preko 50 odsto, a na pojedinim parcelama prinosa gotovo neće ni biti. Suša i visoke temperature glavni su uzroci, a ni navodnjavanje nije pomoglo. Očekuju se i dalje ekstremne vremenske prilike te će morati biti raniji rokovi sjetve u narednim godinama. Još je rano govoriti o uticaju na cijene žitarica, ali manji prinosi su sigurno izazov za domaću proizvodnju.