Kantonima na jugu BiH preskupe letjelice za gašenje požara iz Hrvatske: Pet miliona maraka za privremeno rješenje
Kantoni na jugu Bosne i Hercegovine unajmljuju avion za gašenje požara iz Hrvatske, što će ih ovog ljeta koštati više od milion maraka, jer nemaju vlastite letjelice. Proteklih mjeseci požare u okolini Mostara i susjednih gradova gasio je air tractor privatne kompanije iz Osijeka. Letjelica je iznajmljena od lipnja do listopada, u okviru saradnje Mostara i tri južna kantona. Federacija BiH nema svoje avionske kapacitete, pa se vatrogasci oslanjaju na helikoptere Oružanih snaga, dok Republika Srpska posjeduje helikoptere koji se koriste u gašenju požara, ali ni to nije dovoljno za veće požare.
Hercegovački vatrogasci i dalje ručno gase hiljade požara godišnje. Pero Pavlović, glasnogovornik Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, ističe da su bili prinuđeni na najam aviona, jer na višim nivoima vlasti nije bilo volje za kupovinu. Iako je nabavka letjelica planirana još prije deset godina, sredstva u entitetskom budžetu su preusmjeravana, a u 2023. godini novac namijenjen za najam i rekonstrukciju hangara također nije iskorišten.
Predsjednik Vlade FBiH Nermin Nikšić smatra da je iznajmljivanje povoljnije od kupovine zbog troškova školovanja pilota i održavanja opreme. Ministarstvo prometa planira pilot projekat sufinansiranja najma letjelica u cilju ispitivanja mogućnosti trajnog rješenja. Radna grupa iz 2022. godine predložila je kupovinu tri air tractora i dva helikoptera kao i obuku osoblja, ali politička volja nedostaje. Cijene letjelica su rasle, a stvaranje vlastite jedinice odloženo je zbog smjene vlasti i drugih razloga.
Vatrogasci s juga BiH upozoravaju da je hitno potrebna nabavka i da je psihološka podrška iz zraka važna u gašenju požara. Currently letjelica iz Hrvatske ima oko 50 sati leta mjesečno i od velike je pomoći lokalnim snagama. Pero Pavlović ističe da je jedino trajno rješenje jačanje vlastitih kapaciteta u Federaciji BiH, kako se ne bi ovisilo o tuđim uslugama.
U Republici Srpskoj postoje planovi za nabavku helikoptera i razvoj sistema ranog upozoravanja protiv požara. Bosna i Hercegovina je u septembru 2022. pristupila mehanizmu EU za civilnu zaštitu, čime može tražiti međunarodnu pomoć u slučaju katastrofa.