Kriza Neovisnih Medija na Zapadnom Balkanu

Zapadni Balkan, sa oko 20 miliona stanovnika, suočava se sa ozbiljnim problemom nestanka neovisnih izvora informacija usljed rasta političkog uticaja vodećih snaga u regionu. Radio Slobodna Evropa (RFE) ističe da je početni udarac došao ukidanjem donacija američke razvojne agencije USAID, koje su do povratka Donalda Trumpa na predsedničku funkciju osiguravale finansijsku podršku neovisnim medijima.

Gašenje Al Jazeere Balkans

12. jula ugašen je regionalni projekat katarske Al Jazeere Balkans (AJB) u Sarajevu; isključene su kamere u centralnom studiju i ugašen web portal koji je zapošljavao desetine novinara. Više od 200 zaposlenih je ostalo bez posla, a kao razlog navodi se prelazak na digitalne platforme. Istovremeno, glasilo Glas Amerike utihnulo je nakon prestanka podrške USAID-a, dok RFE već četiri mjeseca traži finansijsku pomoć.

Politički Uticaj i Povratak Države u Medije

Smjena uprave United Group, vlasnika televizija N1 i Nova, pokrenula je dodatne zabrinutosti zbog potencijalnog političkog uticaja. Profesorica Snježana Milivojević sa Fakulteta političkih nauka navodi da se, nakon egzodusa stranih vlasnika, dešava povratak državnog uticaja, naročito kroz državne kanale poput Telekoma u Srbiji. Ovaj pritisak ugrožava cijeli sektor međunarodne medijske pomoći i ostavlja neovisne medije u veoma teškom položaju.

Potrebna Podrška za Opstanak Neovisnih Medija

Boro Kontić, direktor Media Centra u Sarajevu, ističe da je sudbina neovisnih medija neizvjesna, naglašavajući potrebu uključivanja medijske zajednice i države u očuvanje medija kao stupova demokratskog društva. On upozorava da bez jake medijske zajednice i profesionalnog kritičkog novinarstva, funkcionisanje javnosti i demokratije neće biti moguće.