Ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova u zdravstvu RS
U zdravstvenim ustanovama Republike Srpske trenutno su smanjene količine seruma protiv zmijskog otrova zbog povećanih potreba. Trenutno je u toku nabavka novih doza, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo RS.
Apel za oprez i prevenciju ujeda zmija
Institut za javno zdravstvo poziva građane na pojačan oprez prilikom boravka u prirodi uz pridržavanje preporuka koje mogu smanjiti rizik od ujeda zmija. Potrebno je izbjegavati hodanje kroz neuređena područja, visoku travu, šiblje i korov bez adekvatne odjeće i obuće.
Portparolka Instituta, Milka Mrđa, ističe da se ugriz zmije najčešće dogodi pri pokušaju njenog ubijanja ili zbog prevelike znatiželje ljudi koji joj se približe. Zmije uglavnom bježe, napadajući samo u rijetkim slučajevima.
Prva pomoć kod ujeda zmije otrovnice
U slučaju sumnje na ugriz zmije otrovnice, važno je mirovanje i izbjegavanje pokreta. Ako je ujed na ruci ili nozi, ekstremitet treba imobilisati uz čvrst predmet kako bi se spriječilo širenje otrova.
Preporučuje se podvezivanje mjesta ujeda srednje jakim pritiskom kako bi se usporila venska cirkulacija, ali bez zaustavljanja arterijske cirkulacije. Ne preporučuju se rezanje rane, isisavanje otrova niti stavljanje leda na mjesto ujeda.
Hitna hospitalizacija neophodna
Svaki ugriz zmije zahtijeva hitan transport do najbliže zdravstvene ustanove i hospitalizaciju, bez obzira na vrstu zmije. Važnost brzoj medicinskoj pomoći naglašena je kao ključni faktor u liječenju ujeda.
Vrste zmija u Republici Srpskoj
Prema podacima Katedre za zoologiju, evoluciju i genetiku Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci, na području RS živi 13 vrsta zmija, od kojih su tri otrovne: poskok, šarka i planinski šargan.
Najveća raznolikost zmija registrovana je na području Trebinja, gdje je zabilježeno 11 vrsta, uključujući samo jednu otrovnicu – poskoka.