20 godina Starog mosta na UNESCO-ovoj listi
Danas, 15. jula 2025. godine, obilježavamo dvije decenije otkako je Stari most u Mostaru upisan na UNESCO-v popis zaštićene kulturne baštine. Odluku su donijeli eksperti UNESCO-a na sjednici u Durbanu 2005. godine, čime je BiH dobila prvi spomenik na ovom prestižnom popisu. Sve je počelo 1999. potpisivanjem Ugovora o obnovi Starog mosta, uz podršku gradonačelnika Mostara, ministra vanjskih poslova BiH i direktora UNESCO-a Federica Mayora, koji je naglasio značaj obnove i pozvao na zajedničku budućnost.
Finansijska i međunarodna podrška
Obnova Starog mosta bila je jedinstven projekat i prvi takav pilot-projekt Svjetske banke, koja je odobrila kredit od 4 miliona dolara sa povoljnim uslovima. Uz to, financijski su pomogle Italija, Turska, Nizozemska i Hrvatska, dok je Grad Mostar također značajno učestvovao. Hrvatska je dala poseban doprinos kroz stručnu i tehničku pomoć. Važnu tehničku podlogu pružio je fotogrametrijski snimak iz 1982. godine, koji je služio kao osnova za tačnu rekonstrukciju.
Obnova šire gradske jezgre i kulturna poruka
Pored samog mosta, obnovljene su i kule Tara i Helebija, te tri kulturno značajna objekta predstavnika hrvatskog, bošnjačkog i srpskog naroda, simbolizirajući suživot i zajedništvo. Posao obnove dobila je turska kompanija ER-BU, uz nadzor hrvatske firme OMEGA Engineering iz Dubrovnika i projekt talijanske firme iz Firence. Pripreme i početak radova izazvali su veliku pažnju medija i zvaničnika, uključujući posjete direktora UNESCO-a i predsjednika Italije.
Svečano otvorenje i značaj za Mostar
Obnova mosta završena je avgusta 2004. kada je posljednji kamen ugrađen, a slavlje otvaranja okupilo je zvaničnike i medije iz preko 50 zemalja. Otvaranje je označilo kraj korištenja Starog mosta kao političkog simbola sukoba, vraćajući ga građanima Mostara i cijelom svijetu. Gradonačelnik Neven Tomić tada je istakao važnost mosta za suživot, povjerenje i budućnost, pozivajući na fokusiranje na ekonomiju i prosperitet.
Uspjeh međunarodne nominacije i trajni značaj
Godinu dana poslije, 15. jula 2005., Stari most je zvanično upisan na UNESCO-listu, zahvaljujući doprinosima mnogih pojedinaca, vlasti i međunarodnih partnera. Gradonačelnik Ljubo Bešlić je tom prilikom naglasio da je ova pobjeda simbol nove budućnosti i zajedničkih snaga naroda BiH. Potrebno je nastaviti s njenom zaštitom kroz zakonske i institucionalne mjere. Izložba u Parizu i jaka internacionalna podrška potvrđuju veliki značaj ovog projekta kao jednog od najljepših mostova Evrope i simbola mira.
Dvadesetogodišnjica upisa Starog mosta na UNESCO-vu listu ostaje važan datum u historiji Bosne i Hercegovine i simbol nade za bolje vrijeme i suživot u Mostaru.