Ubistva i razaranja u srednjem Podrinju tokom rata
Duže od tri decenije nakon što su počinjeni monstruozni zločini nad srpskim civilima i vojnicima u srednjem Podrinju, fotografije više od 600 ubijenih postavljene su uz regionalni put Bratunac - Potočari - Srebrenica kao mračan podsjetnik na događaje iz rata. Muslimanske snage pod komandom Nasera Orića od 1992. do 1995. godine su ubile 47 srpske djece, a mnoga sela su opljačkana i spaljena, u nekima i danas nema života.
Obilježavanje 33. godišnjice stradanja Srba
Sutra će u selu Zalazje, opština Srebrenica, biti obilježena 33. godišnjica stradanja 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan 1992. godine. Tog dana stradali su i civili u Sasama, kao i u bratunačkim selima Biljača i Zagoni. Pored poginulih, 22 Srbina su nestali tog kobnog dana. Delegacije koje su danas prolazile ka Potočarima mogle su vidjeti fotografije žrtava - žena, djece i srpskih boraca, među njima i branilaca Zalazja koji su poginuli ili ubijeni nakon zarobljavanja.
Svjedočanstva cjelokupnog stradanja
Primjer je Staki Cvjetinović, koji je zarobljen na Zalazju, odveden u Srebrenicu i ubijen, a njegovi posmrtni ostaci pronađeni su tek nakon 20 godina. Njegova supruga ističe da je ubistvo zarobljenika ratni zločin. Desanka Dragičević je izgubila muža koji je ubijen ispred porodične kuće. Ratni zločini uključivali su i ubijanje zarobljenika, o čemu postoje brojni dokazi i svjedočanstva, uključujući ispovijest muslimanskog političkog lidera Ibrana Mustafića i svirepa mučenja Srba u Srebrenici.
Nastavak komemoracija i sjećanje na žrtve
Načelnik Srebrenice Miloš Vučić poručuje da je, uprkos svemu, važno da Srbi istraju. Organizacioni odbor je najavio da će porodice i delegacije prije parastosa i centralne komemoracije u Zalazju posjetiti i druga stratišta: Bratunac, Sase, Zagone i Biljaču, gdje će odati počast ubijenim Srbima i očuvati sjećanje na sve žrtve ratnih zločina u srednjem Podrinju.