Parkinsonova bolest utiče na legendarnog kriminalistu Arkadyja Renka
Arkady Renko, poznati ruski detektiv, sve teže se bori sa simptomima Parkinsonove bolesti, koja mu otežava svakodnevne aktivnosti poput otvaranja vrata. Iako se trudio da prikrije svoj zdravstveni pad, simptomi postaju nemoguće sakriti. Uprkos tome, odlučan je da riješi slučaj misterioznog ubistva visokog ruskog zvaničnika u hotelskoj sobi u Moskvi, dok se u pozadini odvija rat Rusije protiv Ukrajine.
Zaplet smješten u Hotel Ukrajina, simbol Moskve
Ubistvo se događa u Hotelu Ukrajina, jednom od poznatih stambenih objekata u centru Moskve, jednog od „Sedam sestara“ iz doba Staljina. "Hotel Ukraine" je jedanaesti i posljednji roman iz serijala o Arkadyju Renku, čiji je početak Martin Cruz Smith napravio 1981. godine hitom „Gorky Park“, a koji je nastavljen naslovima kao što su "Red Square", "Havana Bay" i "Stalin’s Ghost".
Autor otkriva lične bitke sa Parkinsonovom bolešću
Tek u zahvalnicama na kraju knjige saznajemo da je i sam Smith godinama skrivao dijagnozu Parkinsonove bolesti, sve dok nije morao da se povuče. Ova vijest šokira mnoge fanove koji su pratili Renka kroz njegove avanture od hladnoratovskog perioda do propasti Sovjetskog Saveza i uspona ruskih oligarha.
Napeta radnja sa aktuelnim političkim kontekstom
Uprkos autorovim ličnim problemima, najnoviji roman donosi intrigantnu priču s modernim političkim pozadinama, u kojoj se pominju svjetski lideri poput Zelenskog, Putina i Joea Bidena. Renko i dalje vodi istragu, iako mu zdravstveno stanje otežava funkcionisanje, kao što je npr. nemogućnost istovremenog vođenja telefonskog razgovora i vožnje.
Pomoć i otkrića tokom istrage
Kada nadređeni saznaju za njegovu bolest, šalju ga na bolovanje, ali to ne sprečava detektiva da nastavi istragu uz pomoć svoje partnerke, novinarke Tatjane Petrovne. Renko otkriva da je u ubistvu učestvovala ruska vojna grupa, koja ima tajnu podršku zvaničnice Marine Makarove, njegove bivše ljubavi i partnerke u službenoj istrazi.
Kraj serijala i emotivna poruka autora
Radnja romana se ubrzava prema kraju, donoseći nepredvidive preokrete. Smith u zahvalnicama piše: "Nevjerovatno je da imam Parkinsonovu bolest skoro 30 godina. Većinu vremena sam bio iznenađujuće dobro, ali ova bolest ne prašta. Sada sam završio posljednju knjigu. Postoji samo jedan Arkady i nedostajaće mi."