Presuda Evropskog suda za ljudska prava o ruskim akcijama u Ukrajini
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donosi odluku o postupcima Rusije u Ukrajini, obuhvatajući kršenja ljudskih prava tokom ratne invazije i obaranje aviona Malaysia Airlines leta MH17. Sud će razmatrati četiri slučaja koje su podnele Ukrajina i Nizozemska protiv Rusije, označavajući prvi put da međunarodni sud sudi o ruskoj odgovornosti za sukob u Ukrajini od 2014. godine.
Ove odluke imaju simboličnu težinu jer je Rusija izbačena iz Vijeća Evrope 2022. godine, nakon početka pune invazije. Porodice žrtava MH17 smatraju da je ovo ključni korak u njihovoj 11-godišnjoj potrazi za pravdom. Thomas Schansman, čiji je sin Quinn (18) stradao, rekao je: "To je pravi korak u razumijevanju ko je stvarno odgovoran.".
Avion Boeing 777 koji je leteo iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru oboren je 17. jula 2014. projektilom ruskog porijekla ispaljenim iz područja istočne Ukrajine koje kontrolišu separatisti. Svi putnici i članovi posade, 298 ljudi, uključujući 196 Nizozemaca, su poginuli. U maju, UN-ova avijacijska agencija proglasila je Rusiju odgovornom za katastrofu.
Evropski sud za ljudska prava važan je deo Vijeća Evrope - najvažnije institucije za ljudska prava na kontinentu. Iako je Rusija isključena, sud razmatra slučajeve protiv Rusije nastale prije njenog izbacivanja. U 2023. sud je podržao tvrdnju Ukrajine i Nizozemske da su teritorije pod kontrolom separatista u istočnoj Ukrajini bile pod ruskom jurisdikcijom, uključujući vojnu i političku podršku.
Odluka suda u Strazburu nije konačna u pogledu pravde za rat u Ukrajini, jer je pred sudom još gotovo 10.000 slučajeva koje su pojedinci podnijeli protiv Kremlja. Ove odluke se razlikuju od krivičnog procesa u Nizozemskoj, gdje su dvoje Rusa i jedan ukrajinski pobunjenik osuđeni za ulogu u obaranju MH17.
UN-ov Međunarodni sud pravde je 2022. godine naložio Rusiji da prekine vojne akcije u Ukrajini, što je Rusija ignorisala. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je prošlog mjeseca odobrio osnivanje novog međunarodnog suda za procesuiranje visokih ruskih zvaničnika zbog invazije.
Schansman i dalje traži pravdu, iako je prošlo više od deset godina od smrti njegovog sina: "Najgore što možemo učiniti je da prestanemo borbu. MH17 nije slučaj koji će Rusija moći zaboraviti."