Trampov ultimat i vojna situacija u Ukrajini

Predsjednik Donald Tramp dao je Rusiji ultimatum da prihvati mirovni sporazum za Ukrajinu u roku od 50 dana pod prijetnjom snažnih sankcija na energetski izvoz. Kremlj je time dobio dodatno vrijeme za svoju ljetnju ofanzivu, ali uporni ukrajinski otpor ukazuje da neće biti brzih ruskih pobjeda.

Putinovi zahtjevi i ukrajinska reakcija

Vladimir Putin je jasno naglasio da svaki dogovor mora podrazumijevati povlačenje Ukrajine iz četiri nezakonito pripojena regiona u septembru 2022, kao i odustajanje od pridruživanja NATO-u i stroga ograničenja ukrajinskih oružanih snaga. Ove zahtjeve, međutim, Kijev i njegovi zapadni saveznici kategorično odbijaju.

Vojna situacija na terenu

Zbog ozbiljnog manjka ljudstva i municije, ukrajinske snage su primorane da se fokusiraju na odbranu pozicija umjesto da pokreću kontrapofanzive. Uprkos pojačanom ruskom pritisku i zračnim napadima na Kijev i druge gradove, analitičari smatraju da Moskva neće postići značajniji teritorijalni napredak u narednih 50 dana.

Glavni ciljevi ruske ofanzive

Ruske snage ubrzavaju napredovanje u istočnoj Ukrajini, posebno oko snažnih uporišta Pokrovska i Kostjantynivke u Donjeckom regionu, pokušavajući odsjeći ključne pravce snabdijevanja i okružiti ukrajinske branitelje. Osvajanje ovih gradova otvorilo bi put za preuzimanje cijelog Donjeckog regiona, a potom i za napredovanje prema industrijskom centru Dnipro.

Situacija u ostalim anektiranim regionima

U Lugansku Ukrajinci drže manji deo teritorije, ali Moskva nije prioritetno djelovala tamo. Regioni Herson i Zaporožje su još daleko od potpune ruske kontrole, dok prelazak Dnjepra predstavlja značajne vojne izazove za Rusiju.

Buffer zona i borbe u Sumskoj i Harkovskoj oblasti

Moskva pokušava stvoriti tampon zonu oslobađanjem dijelova Sumskog regiona i zadržavanjem dijela Kurske oblasti. Iako Putin ne planira za sada zauzeti grad Sumi, taj region ima strateški značaj. U Harkovskoj oblasti ruske snage nailaze na jak ukrajinski otpor i ne ostvaruju veće pomake.

Strategija iscrpljivanja Ukrajine

Rusija nastoji iscrpiti ukrajinske snage pritiskom na više frontova i intenzivnim zračnim napadima na ključnu infrastrukturu. Korišćenje dronova sa ukrajinske strane usporava ruske ofanzive. Cilj Kremlja nije brzi teritorialni dobitak, već iscrpljivanje protivnika.

Važnost zapadne pomoći za Ukrajinu

Ukrajinske snage su nezadovoljne kašnjenjem američke vojne pomoći, što ih je primoralo na racionalizaciju municije i smanjenje operacija. Evropski saveznici uz američku podršku ključni su za opskrbu Ukrajine neophodnim naoružanjem kao što su dronovi i topnička sredstva. Brže isporuke kako iz SAD-a, tako i iz Evrope, od suštinskog su značaja za odbranu Ukrajine.