Trump podržava prodaju američkog naoružanja Evropi za odbranu Ukrajine
Predsjednik Donald Trump odobrio je plan kojim će evropski saveznici kupovati američko vojno oružje u vrijednosti od nekoliko milijardi dolara koje će biti proslijeđeno Ukrajini radi bolje odbrane od pojačanih ruskih napada. Trump je najavio ovu inicijativu tokom sastanka u Ovalnom kabinetu sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom, koji aktivno koordinira kupovinu oružja SAD sa evropskim zemljama.
Plan ima za cilj da omogući SAD-u da putem saveznika isporuči Ukrajini više vatrene moći, podržavajući odbranu tokom ruske ljetne vojne ofanzive, a istovremeno smanjuje finansijski teret Vašingtona. Osim pojačane isporuke naoružanja, Trump je najavio moguće nove sankcije Rusiji ukoliko do prekida sukoba ne dođe u roku od 50 dana, pokušavajući da Vladimir Putina natjera na mirovne pregovore.
Detalji plana i uloge evropskih saveznika
SAD će prodavati baterije protivraketnog sistema Patriot i drugo oružje zemljama poput Njemačke, Kanade, Norveške, Švedske, Velike Britanije i Danske koje će ga prosleđivati Ukrajini. "Dosta ćemo naoružati NATO," rekao je Trump, dok je Rutte naglasio važnost brzine u realizaciji.
Neke članice NATO-a, uključujući Njemačku, Grčku i Španiju, već imaju rezervne sisteme Patriot spremne za slanje, uz uslov da budu nadoknađeni. SAD će za kratkoročna snabdijevanja koristiti postojeće zalihe, a njihova zamjena mogla bi potrajati godinama.
Ukrajina i potrebe za odbranom
Ruske snage intenzivno koriste stotine dronova, krstarećih i balističkih projektila koji predstavljaju velik izazov za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu. Putinova vojska nastoji da pomjeri liniju fronta na 1000 kilometerskom bojištu, dok Ukrajina brani ključne teritorije.
Trump je izrazio frustraciju zbog troškova podrške ukrajinskoj odbrani, jasno naglasivši da "ovo nije Trumpov rat" već da je cilj prekid sukoba. Pohvalio je evropske lidere zbog većeg angažmana, što je suprotnost njegovim ranijim kritikama prema evropskoj odbrani.
Prijetnje dodatnim sankcijama i ekonomskim pritiscima
Predsjednik je upozorio na mogućnost nametanja gotovo 100% sekundarnih tarifa ili ekonomskih sankcija Rusiji ukoliko se rat ne završi u narednih 50 dana. Ove mjere ciljaju i trgovinske partnere Rusije kako bi se ekonomski izolovao Moskva.
Trump i konzervativni saveznici, poput senatorke Lindsey Graham, razmatraju i dodatni paket sankcija pred Kongresom. Predsjednik ipak nije siguran u njihovu potrebnost s obzirom na svog uticajnog pritiska na završetak sukoba.
Promjena tona prema Rusiji
Trump je ranije isticao dobar odnos sa Putinom i tvrdio da je Rusija spremnija na dogovor od Ukrajine, kritikujući Zelenskog kao „diktatora“. Međutim, nakon sve češćih ruskih napada na civilne ciljeve, izjavio je da je Putin "poludio" i apelovao na njega da prekine bombardovanja.
Unatoč redovnim razgovorima sa ruskim predsjednikom, Trump izražava sumnju u njihovu efikasnost: "Razgovori su prijatni, a posle ide granatiranje," zaključuje on.