Ukrajina i SAD: Novi američki vojni paket kao odgovor na rusku invaziju

Ukrajinci su pozitivno prihvatili predsjednikovu Donalda Trampa najavu slanja dodatnog američkog oružja u njihovoj borbi protiv ruske invazije, mada još nije jasno koje će tačno oružje stići i u kom roku. Ključan je vremenski okvir isporuke oružja, za koji su se evropske zemlje dogovorile da finansijski pomoći.

Rusija intenzivira ljetnju ofanzivu duž fronta dugačkog 1.000 kilometara, dok dronovi i rakete ove zemlje pogađaju ukrajinske gradove češće nego ikad u posljednje tri godine. Ukrajinski zvaničnici nisu direktno komentarisali Trampovu odluku da Rusiji da 50 dana da postigne dogovor o okončanju rata ili se suoči sa, kako je rekao, "veoma oštrim" ekonomskim sankcijama.

Dok su neki izrazili nadu da bi stroge tarife na Moskvu mogle donijeti promjene, drugi smatraju da je odlaganje do septembra predugo. Za Rusiju je ovo privremeno olakšanje; visokorangirani ruski parlamentarac Konstantin Kosachev je rekao: "Za 50 dana mnogo toga može da se promijeni i na bojnom polju i u raspoloženju onih koji vode SAD i NATO."

Ruski državni mediji su naglasili da Trampova odluka predstavlja veće finansijsko opterećenje za Evropu. Trenutno Rusija kontrolira oko 20% Ukrajine, a iako je ukrajinska vojska iscrpljena i gubi teritorije, nema znakova skorog pada fronta, ocjenjuju analitičari.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je potvrdio da je razgovarao sa Trampom nakon njegove najave u Ovalnoj kancelariji i izrazio zahvalnost zbog odluke da se Ukrajini pošalju dodatni protivraketni sistemi Patriot, ključni za odbranu gradova. "Razgovarali smo o potrebnim mjerama i odlukama da ljudima pružimo veću zaštitu od ruskih napada i ojačamo naše pozicije," rekao je Zelenski na Telegramu. "Dogovorili smo se da češće komuniciramo i usklađujemo korake u budućnosti."

Unatoč ranijim napetostima između Trampa i Zelenskog, odluka Washingtona da podrži dodatno slanje oružja smanjila je zabrinutost Kijeva. Ipak, neki Ukrajinci izražavaju skeptičnost u pogledu stvarnog uticaja ove mjere na tok rata. Lokalni stanovnici smatraju da neće značajno promijeniti situaciju na terenu, dok vojni izvori upozoravaju da odlaganje sankcija od 50 dana može omogućiti Rusiji da traži dodatne odgode.

Evropski zvaničnici su također izrazili mišljenje da je rok od 50 dana predug. Danski ministar spoljnih poslova Lars Løkke Rasmussen rekao je da postoji još mnogo nepoznanica oko načina i dinamike isporuke, posebno oko sistema Patriot.

Mada The most important je spremnost Amerike da isporuči najpotrebnije oružje, što je olakšalo Evropu koja se plaši mogućih dodatnih sankcija, posebno zemlje koje i dalje zavise od ruskih energenata poput Mađarske i Slovačke. Litvanski ministar spoljnih poslova Kęstutis Budrys je istakao da odlaganje sankcija predstavlja signal Evropi da se pripremi, jer su neki članovi EU još podložni uvozu ruske nafte i naftnih derivata.

Nemački ministar odbrane Boris Pistorius naveo je da, iako ostaje da se vidi hoće li Trampova najava donijeti preokret u konfliktu, promjena tona i prijetnja sankcijama nakon 50 dana predstavlja značajan korak naprijed.