ekstremni toplinski talasi u srpskoj ozbiljno ugrožavaju poljoprivredu

Intenzivni toplotni valovi i dugotrajna suša prvi put su oborili rekorde u Srpskoj, posebno u junu koji je najtopliji i najsušniji mjesec otkako se vrše mjerenja. Poljoprivreda, posebno ratarska i voćarska proizvodnja, osjeća već ozbiljne posljedice, a stručnjaci upozoravaju da bez hitnog razvoja sistema za navodnjavanje i prikupljanje kišnice, kao i prilagođavanja kultura klimatskim promjenama, proizvodnja neće biti održiva.

Prema upravi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u većini regija kiša je pala samo jednom, dok u Semberiji nije zabilježen nijedan padavinski dan. U Banjaluci je jun bio najsušniji od 1961. godine. Slični ekstremi pogađaju i ostatak Evrope — u Portugalu su izmjerene temperature do 46,6 stepeni, Španija bilježi nove temperaturne rekorde, a Hrvatska se suočava s crvenim meteoalarmima zbog visokih noćnih temperatura koje premašuju 30 stepeni.

posljedice za ratarsku i voćarsku proizvodnju

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, Stojan Marinković, ukazuje da su uslovi kritični za kukuruz, suncokret i soju u Semberiji, Posavini i Lijevču, sa velikim nedostatkom vlage koji će ponovo umanjiti prinose. Ukoliko u narednih sedam do deset dana ne padne značajna količina kiše, ni najbolje obrađene njive neće izdržati visoke temperature. Bez sistema navodnjavanja, ratarska proizvodnja u ovim uslovima neće biti održiva.

Bojan Kecman iz Ministarstva poljoprivrede navodi da kratkotrajni pljuskovi ne mogu povratiti vlagu u tlu, te da je voćarima, naročito jabukama i kruškama, neophodno intenzivno zalijevanje zbog faze nalivanja plodova. Takođe ističe važnost sistema za prikupljanje kišnice, poput onih u primorskim zemljama, koji pomažu u preživljavanju sušnih perioda.

klimatske promjene i budućnost poljoprivrede u srpskoj

Klimatolog Goran Trbić potvrđuje da junski toplotni valovi imaju neuobičajen intenzitet i trajanje, povezane sa globalnim klimatskim promjenama. Jun inače pripada mjesecima sa dosta padavina, ali ove godine je obilježen sušom bez pravih kišnih dana. On upozorava da će julski i avgustovski mjeseci donijeti još izraženiju sušu s velikim posljedicama za poljoprivredu i opštu sigurnost vodenih resursa.

Meteorolozi najavljuju nastavak visokih temperatura do 40 stepeni, zbog čega je izdat narandžasti meteoalarm. Građanima se savjetuje izbjegavanje izlaska u najtoplijem dijelu dana, adekvatan unos tečnosti te praćenje zdravstvenog stanja, naročito kod hroničnih bolesnika.