genocid u srebrenici i njegovo sjećanje u bosni i njemačkoj
Genocid u Srebrenici jedan je od najmračnijih događaja novije evropske historije. Diskusija pod nazivom „Mjesta sjećanja danas – rad na politici sjećanja u polariziranom društvu“ održana je u prostorijama Zaklade Heinricha Bölla, s ciljem isticanja važnosti zajedničkog sjećanja na zločine protiv čovječnosti. U razgovoru su učestvovali Hasan Hasanović, preživjeli iz Srebrenice i kurator Memorijalnog centra Potočari, Sabina Subašić-Galijatović, pravnica sa Univerziteta u Sarajevu, te Julia Landau, viša kustosica njemačkog memorijalnog centra Buchenwald i Mittelbau-Dora.
svjedočanstvo preživjelog i trenutna opasnost negiranja
Hasanović je podijelio potresnu priču o svom preživljavanju i gubicima u Srebrenici. Kao devetnaestogodišnjak uspio je pobjeći do Tuzle, no nije mogao ponuditi nadu ženama i djeci na aerodromu jer njihove porodice nisu preživjele. Memorijalni centar u Potočarima morao je biti privremeno zatvoren zbog prijetnji i negiranja genocida od strane političkih snaga u Republici Srpskoj. Hasanović ističe važnost rezolucije UN o međunarodnom danu sjećanja na genocid kao velikog koraka, nadajući se velikom broju posjetitelja ove godine.
izazovi i obrazovanje o mjestima sjećanja u njemačkoj
Julia Landau je upozorila na jačanje ekstremno desnih prijetnji prema mjestima sjećanja na nacističke zločine u Njemačkoj, posebno nakon rasta Alternative za Njemačku (AfD). Naglasila je važnost edukacije mladih, budući da značajan broj mladih ne zna za Holokaust. Predložila je da knjiga Hasana Hasanovića „Preživjeti Srebrenicu“ postane dio školske lektire jer promoviše ljudskost i dostojanstvo bez poziva na osvetu.
pravda i odgovornost u borbi protiv zločina
Sabina Subašić-Galijatović ističe historijsku važnost Haškog tribunala koji je prvi put izrekao pravnu odgovornost liderima zbog ratnih zločina. Fokusirala se na borbu za prava žrtava, naročito u oblasti seksualnog nasilja, te smatra da je pomirenje moguće tek promjenom političkih elita. Hasanović se s tim slaže i ne smatra sebe žrtvom, već pobjednikom jer se vratio u Srebrenicu i svakodnevno se bori protiv mržnje i negiranja genocida.
poruka mladima i važnost sjećanja
Hasanović poziva mlade iz Njemačke da posjete Potočare i ističe značaj razgovora o dostojanstvu, borbi protiv mržnje i pomirenju. Sjećanje na genocid u Srebrenici i rad na politici sjećanja ključni su faktori u borbi protiv ekstremizma i negiranja, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Njemačkoj.