Mostar ostaje simbol ruševina i neodgovornosti vlasti
Već tri decenije stanovnici Mostara slušaju iste izgovore od političkih lidera, gradonačelnika i njihovih saradnika, dok njihov grad i dalje izgleda kao da je u ratu. Čelni ljudi stranaka koje kontinuirano upravljaju Mostarom, poput onih iz redova Čovića, Izetbegovića, pa ponekad i Nikšića, pokazuju očiglednu nesposobnost da riješe problem devastacije grada.
Iako je Mostar poznata turistička destinacija, on bez prestanka prednjači po broju ratnih ruševina koje zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i nedostatka investicija ostaju zapuštene. Te ruševine predstavljaju svakodnevnu opasnost za građane i turiste, koji ih često smatraju atrakcijom za fotografisanje.
Ruševine kao nepoželjna turistička atrakcija
Kuća Mujage Komadine, nekadašnja impozantna vila i drugo ime grada, danas je sablasna ruševina u centru Mostara gdje se povremeno održavaju kulturni događaji. Stanovnici Mostara su se, nažalost, navikli na ovakve prizore, često zbijajući šale, ali su svjesni da je za stanje kriva nefunkcionalna politika i vlast.
Nedostaje inicijativa za uklanjanje ruševina
Prošle godine Grad Mostar pozvao je vlasnike oštećenih objekata da zatraže dozvolu za uklanjanje svojih građevina, ali na poziv niko nije odgovorio. Prema riječima predsjednika Gradskog vijeća Đanija Rahimića, vlast nema ovlaštenja srušiti tuđi objekt bez saglasnosti vlasnika. Međutim, za ruševine koje pripadaju gradu, pokrenute su aktivnosti, uključujući rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i sređivanje katastra.
Opasnost po građane i poziv na brzinu djelovanja
Ruševne građevine poput Djevojačke škole i objekata Nama su ogroman rizik za prolaznike. Povjesničar Zlatko Serdarević ističe da postavljanje skela i platana ne štiti od pada kamenja, a bilo je i smrtnih slučajeva. Trenutno stanje ukazuje da će ruševine ostati dio užeg centra grada kao tihi svjedoci ratnog naslijeđa, dok vlast ne nađe dugoročno rješenje.