Planiranje brisa grla nakon antibiotika

Ukoliko radite bris grla posle upotrebe antibiotika, važno je da prođe najmanje dva dana od uzimanja leka da bi se mogao uraditi kontrolni bris. Takođe, neophodno je da prođe barem 12 sati od ispiranja grla raznim rastvorima ili korišćenja oribleta, jer to može uticati na rezultate koji se dobijaju u laboratoriji, objašnjava stručnjak.

Koje bakterije se najčešće javljaju?

Kada se u brisu grla ustanovi prisustvo bakterija, to ukazuje na bakterijsku infekciju. Najčešće se identifikuje piogeni streptokok, poznat kao streptokok grupe A, koji izaziva gnojnu anginu. Ova bolest se karakteriše crvenilom, bolom u grlu, gnojnim čepovima na krajnicima, povišenom temperaturom i opštom slabošću. U slučaju da se ne leči, mogu nastati ozbiljne komplikacije po srce, zglobove i bubrege.

Šta je streptokokna angina?

Streptokokna angina je upalna bolest grla i krajnika koja može izazvati bolove (faringitis). Rijetko izaziva ozbiljnije komplikacije poput reumatske groznice, koja može uzrokovati trajna oštećenja srca, zbog čega je brza medicinska dijagnoza od presudnog značaja. Ova bolest nosi naziv po bakteriji Streptococcus grupe A, kojoj pripada više od 120 sojeva. Tipično je da se streptokokna angina javi kod odraslih i dece, a pravilnim lečenjem obično se povlači u roku od sedam do deset dana.

Faktori rizika i simptomi

Najveći rizik od pojave streptokokne angine imaju školska deca uzrasta od 5 do 15 godina, ali može se javiti i u porodicama, vrtićima, školama i sličnim grupama. Rani simptomi uključuju iznenadan bol u grlu, koji se može brzo razviti u povišenu temperaturu, koja dostiže maksimum drugog dana infekcije. Ostali simptomi streptokokne angine uključuju drhtavicu, glavobolju, gubitak apetita, bolove u stomaku, mučninu i povraćanje. Važno je napomenuti da kašalj obično nije simptom streptokokne angine. Ako se kašalj javi zajedno sa simptomima prehlade, verovatnije je da osoba pati od virusne infekcije. Takođe, neki ljudi s ovom bolešću mogu da nemaju nikakve simptome.