Makularna degeneracija i njen uticaj

Makularna degeneracija je ozbiljna bolest oka koja utiče na makulu, centralni deo mrežnjače, što dovodi do postepenog gubitka vida. Ovaj poremećaj je jedan od glavnih uzročnika slabljenja vida i trenutno ne postoji lek, ali rano otkrivanje i terapija mogu usporiti njegovo napredovanje.

Inovacija istraživača sa Univerziteta Braun

Istraživači sa Univerziteta Braun u Sjedinjenim Američkim Državama su razvili tehniku koja koristi zlatne nanočestice za obnovu vida kod životinja koje pate od bolesti mrežnjače. U ovoj proceduri, zlatne nanočestice se direktno ubrizgavaju u mrežnjaču, gde se vežu za unutrašnje ćelije. Koristeći infracrveno lasersko svetlo, istraživači projektuju oblike na mrežnjaču, zaobilazeći oštećene fotoreceptore.

Kako funkcioniše nova metoda

Prema istraživačima, fokusiranje infracrvene svetlosti na nanočestice generiše toplotu koja aktivira bipolarne i ganglijske ćelije, na način sličan impulsima fotoreceptora. S obzirom na to da makularna degeneracija utiče na te fotoreceptore, ova strategija može da pomogne u obnavljanju izgubljenog vida.

Mogućnosti primene i testiranja na ljudima

Naučnici smatraju da bi nova tehnika mogla značajno da utiče na lečenje očnih bolesti, pokrivajući celo vidno polje. Postoji i plan za kombinovanje nanočestica sa laserskim uređajem montiranim na naočare, koji bi prikupljao slike iz okoline i stimuliše nanočestice, omogućavajući ljudima da vide. Trenutno je potrebna dodatna istraživanja pre nego što se može testirati na ljudima.

Kontaktna sočiva za vid u mraku

Osim toga, istraživači su razvili kontaktna sočiva koja omogućavaju vid u mraku, čak i sa zatvorenim očima. Ova sočiva koriste sposobnost pretvaranja infracrvenog svetla u vidljivu svetlost, omogućavajući korisnicima da istovremeno vide običnu i infracrvenu svetlost. Iako trenutno mogu da detektuju samo infracrveno zračenje LED svetla, naučnici se nadaju da će razviti sočiva sa boljom rezolucijom i osetljivošću u budućnosti.