Šta je Saharska Prašina?
Saharska prašina je mješavina peska i sitnih čestica prašine iz Sahare, velike pustinje u Severnoj Africi. Vetrovi mogu podići ove čestice visoko u atmosferski sloj, gde se kreću i pređu hiljade kilometara. Kada prašina spadne na tlo, često ostaje tanak sloj peska, a nebo može postati neobično jarko. Saharska prašina se ponekad pojavljuje i utiče na nivo zagađenja vazduha.
Uticaj Saharske Prašine na Zdravlje
Zagađivači iz saharske prašine su veoma sitni i lako dospevaju u pluća, a potencijalno i u krvotok. Posebno su ugrožene osobe sa hroničnim respiratornim bolestima poput astme ili hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), kao i deca i starije osobe. Međutim, prašina može izazvati neprijatne simptome kod svih, uključujući kašalj, zviždanje u grudima, otežano disanje, grebanje u grlu, svrab, suzenje očiju i curenje nosa.
Kako Se Zaštititi od Saharske Prašine?
Najefikasniji način zaštite je ostati u zatvorenom tokom dana kada su koncentracije prašine visoke. Potrebno je držati zatvorene prozore i vrata, a klima uređaj treba koristiti sa recirkulacijom vazduha. Prilikom izlaska, preporučuje se nošenje visokokvalitetnih maski koje dobro prijanjaju uz lice. Upotreba HEPA filtera za prečišćavanje vazduha može dodatno pomoći. Važno je pratiti zdravstvene simptome, jer prašina može ostati u vazduhu i do deset dana. Ukoliko se pojave novi ili se pogoršaju postojeći simptomi, potrebno je konsultovati lekara.