Uticaj lekova na regulaciju telesne temperature i znojenje

Telo reguliše temperaturu kroz znojenje, protok krvi u koži i ravnotežu tečnosti, ali mnogi lijekovi ometaju ove mehanizme, što otežava hlađenje. Antidepresivi, kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) i triciklični antidepresivi (TCA), mogu izazvati poremećaj znojenja, dovodeći do netolerancije na toplotu. Dok TCA blokiraju acetilholin, što smanjuje znojenje, istovremeno povećavaju noradrenalin koji ga stimuliše. SSRI mogu uticati na hipotalamus, koji reguliše telesnu temperaturu, čime se otežava hlađenje tokom vrućina.

Kako antipsihotici i lekovi za srce povećavaju rizik od toplinskih bolesti

Antipsihotici ometaju sposobnost hipotalamusa da reaguje na temperaturu, smanjujući znojenje, što može izazvati nisku temperaturu kože i smanjenu žegu. Beta-blokatori usporavaju otkucaje srca i smanjuju protok krvi do kože, što onemogućava otpuštanje toplote. Diuretici često dovode do dehidracije, smanjujući dostupnost tečnosti za znojenje. Ramipril i losartan dodatno smanjuju osjećaj žeđi, povećavajući rizik od dehidracije u vrućem vremenu.

Stimulansi i insulin: dodatni izazovi tokom ljeta

Stimulansi za ADHD povećavaju telesnu temperaturu i mogu poremetiti znojenje, što povećava rizik od pregrevanja i toplotnog udara. Kod dijabetičara, vrućina ubrzava apsorpciju insulina, što može izazvati hipoglikemiju. Insulin se također može razgraditi na visokim temperaturama, stoga treba pažljivo čuvati lekove na hladnom mestu tokom ljeta.

Preporuke za zaštitu tokom vrućina

Starije osobe i oni sa hroničnim bolestima posebno su ugroženi. Važno je čuvati lijekove na preporučenim temperaturama i ne ostavljati ih na suncu. Piti dovoljno tečnosti, osim ako nije drugačije savjetovano, i izbjegavati izlaganje toploti u najtoplijem dijelu dana. Pratiti znakove toplotne iscrpljenosti - vrtoglavicu, konfuziju, mučninu i prekomjerno znojenje - i reagovati pravovremeno. Ove mjere pomažu u smanjenju rizika od zdravstvenih problema povezanih s toplotom kod osoba koje uzimaju lijekove.