Porast Prosjačenja Maloljetne Djece Uličarima u Bosni i Hercegovini
Svake godine tokom ljetnih mjeseci, hiljade maloljetnika izlaze na ulice gradova Bosna i Hercegovine tražeći novac od prolaznika, iako je prosjačenje protivzakonito i kažnjivo. Iako građani mogu prijaviti ovakve slučajeve, to se rijetko dešava, posebno jer je prosjačenje u gradovima poput Mostara već decenijama svakodnevica. Pružanje novca ovim osobama zapravo podržava i povećava njihovu eskploataciju.
Resursi i Pravne Mjere Protiv Prosjačenja
Policija i nadležne institucije u Mostaru podstiču građane i turiste da ne daju novac osobama koje prose i da prijave sumnjive aktivnosti na broj 122 ili policijsku stanicu. Tokom prve polovine tekuće godine, policija Mostara izdala je 21 prekršajni nalog za prosjačenje. Jedan od problema je i to što većina maloljetnih prosjaka nema identifikacijske dokumente, zbog čega se prosljeđuju centrima za socijalni rad. Direktor Gradskog vijeća Mostara nedavno je istakao da grad posjeduje kapacitet za prihvat takve djece, ali poboljšanja su neophodna.
Kazne i Borba Protiv Eksploatacije Djece
Kazne za prosjačenje kreću se između 100 i 500 KM, no one se rijetko naplaćuju, dok djeca godinama ostaju na ulicama izložena opasnostima. Pored prosjačenja, tokom turističke sezone značajno raste i broj džeparoša, što negativno utiče na imidž gradova u BiH. Policija intenzivno provodi preventivne mjere kako bi smanjila ove pojave. Zimus je Vrhovni sud FBiH osudio pet počinilaca na ukupno 49 godina zatvora zbog organizacije trgovine djecom prisiljenim da prose, što pokazuje ozbiljnost problema i potrebnu pravosudnu odgovornost.