Grad preuzima odgovornost za uređenje Azila na Manjači

Gradska uprava je saopštila da su preduzete sve neophodne mjere za uređenje azila na Manjači. Ističu da imaju kapacitete, volju i želju da kao grad i institucija završе ovaj posao. Azil je 20 dana bio bez zaposlenih, a o psima su se brinuli volonteri dok uprava nije odgovarala na upite o katastrofalnom stanju.

Situacija je dobila zamah nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik preuzeo odgovornost za finansiranje azila i najavio lični angažman. U utorak će primiti predstavnike azila i saslušati njihove zahtjeve.

Gradonačelnik najavljuje brze promjene i nove radnike

Draško Stanivuković je objavio da su evidentne promjene: zaposlene su tri radnice koje će se starati o psima, pokrenuta je izgradnja ispusta, te su završene aktivnosti čišćenja i održavanja azila.

Iz gradske uprave navode da su do sada postavljeni novi vodovi električne energije radi grijanja pasa IC lampama, izgrađen je ispusni boks i unutrašnji karantin za bolesne životinje, nabavljen uređaj za pranje azila, zamijenjene pregrade i brave u boksovima, kao i redovna dezinfekcija, pražnjenje septičke jame i košenje trave.

Volonteri kritikuju vlast zbog lažnog prikaza stanja

Volonteri koji su decenijama radili u azilu oštro kritikuju Stanivukovićevo hvalisanje malim pomacima. Naglašavaju da psi i dalje žive u neprihvatljivim uslovima – leže u izmetu i urinu, često gladni jer nema dovoljno hrane, a nabavljeni uređaj za pranje azila ne koristi se.

Ukazuju da su mnoge aktivnosti poput košenja trave, izmjene struje i izgradnje karantina uglavnom uradili volonteri, a ne gradske vlasti. Poručuju da je potrebno mnogo više angažmana, veterinara i radnika, te da se promjene dešavaju samo pod političkim pritiskom.

Volonteri zaključuju da politika koristi azil za slikanje i političku promociju, dok su psi i dalje zapostavljeni i pate u lošim uslovima.