Obilježavanje Dana sjećanja na djecu ubijenu u genocidu u NDH

Republika Srpska je obilježila Dan sjećanja na djecu stradalu u genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH). Pomen za nevine žrtve služio je iguman manastira Moštanica Sergije, a brojni prisutni položili su vijence na spomenik žrtvama koje su ustaše ubile ljeti 1942. godine.

Stradanje djece u NDH

Ustaše su u NDH ciljale da istrijebe Srbe ubijajući djecu od novorođenčadi do 14 godina na najmonstruozniji način. Izaslanik predsjednika Republike Srpske Mira Zgonjanin istakla je da srpski narod ima dužnost da pamti ove strahote jer je zaborav druga smrt. „Ovdje su pokušali da nas unište kroz ustaški genocid, ubijajući najnevinije među nama, i o tome moramo govoriti”, poručila je Zgonjanin.

Važnost sjećanja i opomena za budućnost

Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, podsjetio je da je NDH bila jedina država koja je imala koncentracione logore za djecu, u kojima je prema zvaničnim podacima ubijeno više od 75.000 djece, uglavnom Srba.

Državni sekretar Nikola Vukelić iz Ministarstva rada i boračkih pitanja Srbije naglasio je važnost pamćenja genocida i nevinih žrtava, posebno djece, te istakao da postojanje Republike Srpske garantuje da se te tragedije neće ponoviti.

Izjave učesnika obilježavanja

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor opisao je Gornji Jelovac kao mjesto trajno natopljeno krvlju srpske djece, koju su ustaše ubijale samo zato što su bili Srbi. On je osudio brutalnost ustaša koji su usmrtile djecu i spriječili ih da naprave prve korake.

Obilježavanju su prisustvovali brojni zvaničnici, uključujući predstavnike Republike Srpske, Srbije, ruske ambasade, te pripadnici boračkih organizacija i građani. Nakon pomena položeni su vijenci, a održan je i duhovni program.

Statistika stradanja djece u NDH

Tokom Drugog svjetskog rata, u NDH je ubijeno preko 74.000 djece, uključujući preko 19.000 u logoru Jasenovac. Na mnogim drugim mjestima jasno je dokumentovano stradanje djece, kao u Prebilovcima gdje je ubijeno 120 djece mlađe od 12 godina, kao i u Drakuliću, Motikama i Šargovcu kod Banjaluke gdje je stradao 551 dječak i djevojčica.

U posebnom stratištu Gornji Jelovac kod Prijedora u zaseoku Macure, mjesto obeleženo na Dan sjećanja, ubijeno je 75 djece bez ispaljenog metka.