Stradanje djece u NDH

Prema nepotpunim podacima, u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj ubijeno je 74.642 djece uzrasta od novorođenčadi do 14 godina, što predstavlja simbol duboke nepravde i vapaj savjesti protiv mržnje i ljudskog zla. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da njihova smrt ne smije biti samo broj, već da se mora pamtiti ime i tragedija svakog nevinnog djeteta čiji je život brutalno prekinut.

Dodik je naglasio da su stradali bili različitog porijekla – Srbi, Romi, Jevreji – te da su mnogi ubijeni u logorima kao što su Jasenovac, Stara Gradiška, Jastrebarsko i Sisak. On je podsjetio da djeca nisu stigla upoznati život niti ljubav jer su umrli rukom hladne mržnje.

Obaveza pamćenja i suprotstavljanje revizionizmu

Predsjednik je apelovao na njegovanje kulture sjećanja i borbu protiv revizionizma i negiranja zločina. Podsjetio je kako je ubijena djeca simbol nasilno ugašenih snova i nedosanjanog djetinjstva, te da je njihova žrtva opomena da se zlo može ponoviti ako se zaboravi prošlost.

Dodik je naglasio da sjećanje nije poziv na mržnju, već na pravdu i odgovornost. Poručio je da Republika Srpska i njene institucije moraju sačuvati istinu o stradanju svog naroda kao svoju snagu i temelj opstanka.

Važnost obilježavanja i opomena budućim generacijama

Obilježavanje Dana sjećanja na ubijenu djecu u NDH predstavlja podsećanje na zločine i njihovo nenadjebanje kroz sluha državnih institucija. Ovaj dan ima zadatak da nauči nove generacije važnosti istine i spriječi ponavljanje zla. "Svi smo došli na ovaj svijet da budemo ljudi i budimo ljudi", zaključio je Dodik.