Amidžić o političkoj situaciji u BiH
Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izrazio je oštru kritiku na račun stranaka "trojke" iz Federacije BiH tvrdeći da su to razjedinjene grupe koje koordinišu akcije koje štete Republici Srpskoj i nemaju jasno definisane političke ciljeve. On smatra da je funkcionisanje Savjeta ministara loše, jer je za kvalitetan rad potrebna saradnja i partnerstvo, što nedostaje zbog postupaka "trojke".
Amidžić, koji je i generalni sekretar SNSD-a, ukazuje da "trojka" nema zajednički politički program osim motivacije vezane za nacionalne interese, a često izostaju sa sjednica Savjeta ministara. Takođe je istakao da politički konsenzus za imenovanje novog ministra bezbjednosti ne postoji, te da nikada ne bi prihvatio kandidaturu Nebojše Vukanovića koju predlažu bošnjačke partije.
Saradnja kroz Ustav i politički uvidi
Prema Amidžićevim riječima, u situacijama sukoba interesa konstitutivnih naroda, mora se poštovati Ustav BiH, koji je potpisan i od strane RS i FBiH, te nije dopušteno njegovo mijenjanje. On je naglasio da nikada neće prihvatiti BiH kakvu zamišljaju sarajevski političari, odnosno kao državu sa jednom centralizovanom vlašću i predsjednikom sa sjedištem u Sarajevu.
Amidžić je poručio da su ciljevi bošnjačkih političara usmjereni ka centralizaciji moći, dok iz Republike Srpske očekuje iskren stav o tom pitanju. Komentarišući navode o inicijativama za smjenu hrvatskog člana Kolegijuma, istakao je da delegat Nenad Vuković nikada nije predlagao mjere za poboljšanje kvaliteta života građana u RS ili FBiH.
Krivci za blokadu budžeta i ekonomske posljedice
Amidžić je upozorio da su članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić odgovorni za neusvajanje budžeta BiH, zbog čega 23.000 građana čeka na povećanje plata. Kazao je da ovi političari zavise od strane podrške i da odbijaju usvojiti budžet, a potom optužuju Srbe za blokade.
Takođe je istakao da će bošnjački političari biti direktno odgovorni za štete koje će privrednici u RS i FBiH pretrpjeti usljed uvođenja carinskih stopa od 30% koje dolaze iz SAD-a. Navodi da ljudi u FBiH posebno negoduju što inicijative dolaze od predsjednika RS Milorada Dodika, što ilustrira duboke tenzije unutar Bosne i Hercegovine.