Šta su vaške i gnjide?
Razlikovanje vaški, malih pokretnih insekata, od njihovih jajašaca, gnjida, ključan je za pravovremeno delovanje protiv širenja. Vaške na glavi prolaze kroz tri faze u svom životnom ciklusu: jaje, larva (nimfa) i odrasla vaš. Gnjide su jajašca koja ženke polažu čvrsto zalepljena na koren dlake, uglavnom na udaljenosti od oko 6 milimetara od temena glave. Gnjide su veličine između 0,3 i 0,8 mm, a boje mogu varirati od žute do bele, često su neprimetne kao deo boje kose.
Kako prepoznati gnjide?
Gnjide postaju vidljivije nakon što se izlegu. Mogu se lako pobrkati sa peruti ili kapima laka za kosu. Nimfe, koje liče na odrasle vaši, ali su manje i rastu kroz nekoliko presvlačenja, dok odrasle vaši imaju 6 nogu i veličinu semena susama. Oni se brzo kreću i često teško uoče.
Načini prenosa vaški
Vaške se najčešće prenose direktnim kontaktom glava o glavu. Takođe, mogu se širiti kada ljudi dele predmete kao što su češljevi ili četke. Ako gnjida zakači za vlas na češlju, može se preneti na drugu osobu koja koristi isti češalj.
Saveti za prevenciju
Svi, naročito deca, mogu dobiti vaške, pretežno zbog bliskih kontakata tokom igre. Da bi se sprečilo širenje vaški, važno je:
- Objasniti deci da izbegavaju kontakt glava o glavu.
- Ne deliti češljeve i četke, a iste treba dezinfikovati.
- Ne deliti odeću, šalove ili peškire.
- Oprati odeću i predmete koje je koristila osoba sa vašima na višim temperaturama.
- Korišćenje hemijskog čišćenja ili stavljanje neperivih predmeta u zapečaćenu kesu na najmanje dve nedelje.
Medicinski tretman vaški
Kako je objasnila primarijus dr Slavica Maris, postoje različiti preparati za lečenje vaški, obično u obliku šampona ili krema. Važno je napomenuti da nijedno sredstvo nije 100% efikasno, pa je neophodno ponoviti tretman za 7 do 10 dana kako bi se osigurala potpunost lečenja.