Krvni pritisak i hipertenzija
Krvni pritisak predstavlja silu kojom krv deluje na zidove arterija. Hipertenzija, poznata i kao visok krvni pritisak, javlja se kada su ovi pritisci na arterije iznad normalnih vrednosti. Kritične vrednosti krvnog pritiska, kao što su one više od 180/120 mmHg, mogu dovesti do ozbiljnih problema, uključujući mogućnost moždanog udara. Kako pritisak na arterije raste, to može izazvati oštećenje njihovih zidova i nakupljanje plaka, što može rezultirati srčanim oboljenjima ili moždanim udarom.
Definicija rezistentne hipertenzije
Rezistentna hipertenzija se opisuje kao visok krvni pritisak koji ne reaguje na standardne tretmane. Procenjuje se da oko 20% pacijenata sa hipertenzijom ima ovu formu. Važno je napomenuti da postoji i pseudorezistentna hipertenzija, koja može biti uzrokovana raznim faktorima.
Hipertenzija se smatra rezistentnom kada se ispune određeni uslovi: osoba uzima tri različita leka za krvni pritisak u maksimalno tolerisanim dozama, uključujući diuretike, blokatore kalcijumovih kanala i ACE inhibitore ili ARB, a krvni pritisak i dalje ostaje iznad 130/80 mmHg čak i nakon šest meseci lečenja.
Simptomi rezistentne hipertenzije
Različiti simptomi mogu se manifestovati kod rezistentne hipertenzije, ali često su ti simptomi odsutni mesecima ili godinama. Kada dođe do naglog skoka pritiska, mogu se javiti glavobolja, otežano disanje, bol u grudima i krvarenje iz nosa. S druge strane, vrtoglavica obično nije simptom visokog krvnog pritiska.
Rizici povezani sa rezistentnom hipertenzijom
Nekontrolisana hipertenzija stvara rizik od oštećenja arterija, što može dovesti do njihovog ukrućivanja. Posledice nekontrolisanog visokog krvnog pritiska uključuju moždani udar, srčani udar, srčanu insuficijenciju, oštećenje bubrega kao i narušeno pamćenje i težine u seksualnoj funkciji.
Uzroci rezistentne hipertenzije
Otprilike 25% osoba sa rezistentnom hipertenzijom ima sekundarni uzrok, koji može uključivati različite strukturne ili hormonske poremećaje. Niži procenat pacijenata može imati primarnu hipertenziju, koja zahteva specifične metode lečenja kroz lekove i promene u načinu života.
Pseudorezistentna hipertenzija
Ova vrsta hipertenzije može se pojaviti kao posledica neodgovarajućeg lečenja, pogrešnih doza lekova, uticaja života kao što su stres i način ishrane, ili efekata belog mantila, kada pacijenti imaju viši krvni pritisak u ordinaciji nego kada se mere kod kuće.
Lečenje rezistentne hipertenzije
Tretman rezistentne hipertenzije može uključivati upravljanje osnovnim stanjima, promene životnih navika i prilagođavanje lekova za postizanje optimalnog zdravlja. Važno je raditi u uskoj saradnji sa zdravstvenim stručnjacima kako bi se pronašlo najbolje rešenje za svaku osobu pojedinačno.