Ažuriranje kriterijuma za visok krvni pritisak

Posljednjih godina, tema visokog krvnog pritiska (hipertenzije) je sve aktuelnija, naročito nakon što su izmijenjeni parametri za dijagnozu ovoga stanja. Ove godine, medicinski stručnjaci odredili su nižu optimalnu granicu krvnog pritiska radi smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti. Promjena je motivisana globalnim porastom ovih bolesti i potrebom za učinkovitijom prevencijom.

Razlozi za promjenu procjene hipertenzije

Hipertenzija predstavlja jedan od glavnih faktora rizika za srčane bolesti i moždani udar. Viši krvni pritisak povećava i šanse za komplikacije. Nova definicija bazirana je na istraživanjima koja pokazuju da smanjenje praga za hipertenziju donosi koristi, uključujući smanjenje smrtnosti izazvane srčanim i moždanim udarima. Time se omogućava ranija dijagnoza i liječenje većeg broja pacijenata.

Posebno važna grupa pacijenata

Promjene u granicama posebno su korisne za starije osobe, dijabetičare i gojazne. Za ove grupe postoji veći rizik za komplikacije, pa su nove smjernice usmjerene na širenje preventivnih i terapijskih mjera za njih. Kontinuirano praćenje pritiska, pravilna terapija i zdrav način života ključni su u borbi protiv bolesti srca i krvnih sudova.

Uticaj visokog krvnog pritiska na zdravlje

Nepravilno regulisan visok pritisak može izazvati oštećenja srca, mozga i bubrega. Najčešće posljedice su infarkt miokarda, moždani udar i hronično oštećenje bubrega. Hipertenzija druge faze, sa pritiskom 140/90 mmHg ili višim, posebno je povezana sa povećanim rizikom od moždanog udara kod starijih, hronično bolesnih i onih sa genetskom predispozicijom.

Kako kontrolisati krvni pritisak

Često hipertenzija nema jasne simptome, zbog čega je važno redovno mjeriti pritisak i usvajati zdrave navike. Redovna fizička aktivnost poput trčanja i plivanja može sniziti pritisak za 5-8 mmHg. Uravnotežena ishrana bogata voćem, povrćem i integralnim žitaricama, uz smanjen unos soli, također je ključna. Dobar san i upravljanje stresom doprinose stabilnosti pritiska. Redovno mjerenje, barem dva do tri puta sedmično, pomaže u ranom otkrivanju i kontroli hipertenzije, kako bi se prevenirale ozbiljne komplikacije.