Šta je hrskavica i njene funkcije
Hrskavica je čvrsto, elastično vezivno tkivo koje služi kao jastuk između kostiju unutar zglobova. Njena glavna uloga je da smanjuje trenje i amortizuje pokrete, te pomaže stabilizaciji kostiju. Iako se nalazi i u drugim dijelovima tijela poput uha i nosa, hrskavica nema krvne sudove, zbog čega se sporo oporavlja od oštećenja.
Vrste hrskavice
Postoje tri osnovne vrste hrskavice: elastična hrskavica koja je najfleksibilnija i prisutna je na spoljnjem dijelu ušiju i nosa; fibrohrskavica, koja je najtvrđa i nalazi se između pršljenova i kostiju karličnog pojasa; te hijalinska hrskavica, elastična i čvrsta, koja prekriva zglobne površine i dio je rebrnog luka.
Simptomi i posljedice oštećenja hrskavice
Kada se hrskavica ošteti, često nastaju bolovi, otok, ukočenost i smanjen opseg pokreta u zahvaćenom zglobu. Najčešće su pogođeni zglobovi koljena, lakta, skočnog zgloba, ramena i kuka. U težim slučajevima može doći do odvajanja djelova hrskavice, što uzrokuje blokadu zgloba i hemartrozu - nakupljanje krvi u zglobu s mračnim podljevima.
Uzroci oštećenja
Oštećenja se mogu javiti zbog direktnog udara, sportskih povreda ili dugotrajnog habanja koje je često kod gojaznih osoba zbog povećanog opterećenja zglobova. Takođe, neaktivnost i upale dovode do propadanja hrskavice, što može rezultirati osteoartritisom.
Dijagnostika i liječenje
Za preciznu dijagnozu koriste se pregledi poput magnetne rezonance i artroskopije, koja omogućava direktan uvid u stanje hrskavice. Liječenje može biti konzervativno uz fizioterapiju, lijekove protiv upale i injekcije, ili hirurško u težim slučajevima. Važno je održavati pokretljivost i jačati mišiće oko zglobova kako bi se smanjilo opterećenje na oštećenu hrskavicu.