Šta je tonzilitis?
Pojam tonzilitis, poznat i kao tonzilofaringitis, uglavnom se odnosi na upalu grla koja predstavlja najistaknutiji simptom koji pacijenti često osećaju. Ova bakterijska ili virusna infekcija može biti veoma neugodna, posećujući najčešće decu i adolescente, iako u nekim slučajevima može zahvatiti i odrasle. U retkim situacijama, tonzilitis se javlja kod dece mlađe od tri godine, a većina ljudi se s njim susreće makar jednom tokom života.
Uobičajeni simptomi tonzilitisa
Simptomi tonzilitisa se najčešće javljaju naglo i uključuju:
- Bol ili grebanje u grlu.
- Poteškoće pri gutanju.
- Crveni i otečeni krajnici.
- Belkaste tačke na krajnicima.
- Bela, žuta ili siva prevlaka na krajnicima.
- Telesna temperatura iznad 38 stepeni.
- Otečene limfne čvorove.
- Bol u stomaku ili povraćanje, posebno kod mlađe dece.
Osećaj bola u grlu, često izražen prilikom gutanja ili govora, takođe je rizičan znak da se tonzilitis može razvijati.
Vrste tonzilitisa
Tonzilitis može biti virusnog ili bakterijskog porekla. Virusne infekcije, poput prehlade i gripa, najčešće uzrokuju ovakve upale, dok bakterijski tonzilitis, poznat i kao streptokokna angina, izaziva teže simptome. Osobe koje su prošle operaciju uklanjanja krajnika mogu se i dalje suočiti s simptomima strep grla, jer je infektivni deo onda sam ždrelo.
Načini prenosa tonzilitisa
Infekcije koje izazivaju tonzilitis su izuzetno zarazne i prenose se ${IPAddressL1}:
- Kombinovanjem hrane, pića ili pribora.
- Bliskim kontaktom s inficiranom osobom.
- Dodirivanjem kontaminiranih površina, praćenim kontaktom s licem.
- Udisanjem čestica koje se prenose kad zaražena osoba kašlje ili kiše.
Ko je u riziku od tonzilitisa?
Deca uzrasta od 5 do 15 godina najčešće obolevaju od tonzilitisa, a osobe koje su često izložene raznim virusima i bakterijama, kao u školama i kolektivima, takođe su rizične grupe.
Kada potražiti medicinsku pomoć?
Hitna pomoć je neophodna ako se bol u grlu zadrži duže od četiri dana, telesna temperatura poraste iznad 38 stepeni, ili se jave poteškoće s disanjem.
Komplikacije tonzilitisa
Tonzilitis može dovesti do ozbiljnijih komplikacija, poput opstruktivne apneje u snu, peritonzilarnog apscesa, kamenaca u krajnicima i tonzilarne celulitisa. Nelečeni bakterijski tonzilitis povećava rizik od poststreptokoknog artritisa, reumatske groznice i zapaljenja bubrega.
Kako se dijagnostikuje tonzilitis?
Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom, prateći crvenilo i otok, kao i postavljajući pitanja o simptomima. Nakon potvrde dijagnoze može biti neophodan test bakterijske kulture za utvrđivanje tipa infekcije.
Kako se leči tonzilitis?
Lečenje zavisi od tipa infekcije. Ako je bakterijska, neophodno je koristiti antibiotike prema lekaru, dok virusne infekcije mogu zahtevati samo olakšanje simptoma pomoću lekova protiv bolova. U slučaju ponavljajućeg tonzilitisa, može se preporučiti tonzilektomija. Takođe, topli napici i ispiranje slanom vodom mogu pomoći u smanjenju simptoma.
Trajanje tonzilitisa
U većini slučajeva, simptomi se povlače unutar nekoliko dana ako se pravilno leče. Virusni oblik obično se smiruje unutar nedelju dana, dok bakterijski oblik može potrajati oko 10 dana.
Prevencija tonzilitisa
Iako se tonzilitis ne može potpuno sprečiti, redovno pranje ruku, izbegavanje deljenja pribora i praćenje higijenskih navika može umanjiti rizik od infekcije.