Hidrogen peroksid kao aktivan sastojak
Hidrogen peroksid je često korišćen i efikasan sastojak u raznim proizvodima za izbeljivanje zuba. Sredstva koja sadrže perokside, poput hidrogen peroksida i karbamid peroksida, deluju na izbeljivanje zuba menjajući njihovu boju. Ovaj peroksid može delimično prodreti u slojeve zuba i ukloniti supstance koje uzrokuju diskoloraciju zuba.
Efikasnost i koncentracija hidrogen peroksida
Koncentracije hidrogen peroksida u proizvodima za izbeljivanje mogu dostići čak 10%. U stomatološkim ordinacijama, tretmani mogu sadržati koncentracije do 40%. Većina komercijalnih rastvora, međutim, ima koncentraciju od 3%. Postoji zabrinutost da veće koncentracije pojačavaju rizik od neželjenih efekata, kao što su oštećenja gleđi i povećana osetljivost, ali stručnjaci naglašavaju da vreme koje se proizvod drži na zubima ima značajnu ulogu.
Studija iz 2016. godine pokazala je da gelovi sa nižim koncentracijama dovode do većih oštećenja gleđi kada se primenjuju dugotrajno. Nasuprot tome, gelovi sa višim koncentracijama često zahtevaju kraće vreme primene i mogu smanjiti rizik od oštećenja.
Upotreba hidrogen peroksida kod kuće
Postoji nekoliko načina za upotrebu hidrogen peroksida u domaćim tretmanima. Za izradu tečnosti za ispiranje usta, potrebno je pomešati 60 ml 3% hidrogen peroksida i 60 ml vode. Ova mešavina se koristi svakodnevno, mućkajući je u ustima 2 do 4 minuta pre ispljuvanja. Takođe, može se napraviti pasta dodavanjem jedne kašičice hidrogen peroksida u dovoljno sode bikarbone da se dobije gusta pasta. Ova pasta se nanosi na zube, ostavlja kratko da deluje i potom se ispira.
Rizici i bezbednosni aspekti
Prilikom upotrebe hidrogen peroksida za izbeljivanje, treba imati na umu određene rizike. Američko stomatološko udruženje (ADA) ističe da osetljivost zuba i desni, kao i iritacija desni, predstavljaju česte nuspojave. Ukoliko se osete ovi simptomi, preporučuje se prestanak upotrebe.
U stomatološkoj ordinaciji, stomatolog proverava stanje zuba pre primene hidrogen peroksida kako bi osigurao ravnomerno delovanje. Proveravaju se i eventualne pukotine koje mogu omogućiti dublje prodiranje peroksida.
Alternativne metode za izbeljivanje zuba kod kuće
Postoji mnogo drugih rešenja za izbeljivanje zuba koja se mogu koristiti kod kuće, iako mnoge od njih nemaju naučne dokaze o efikasnosti. Neki od ovih kućnih načina uključuju:
- Korišćenje slamčice prilikom pijenja
- Pranje zuba nakon konzumacije obojene hrane i pića
- „Oil pulling“ – tehnika ispiranja usta kokosovim uljem
Savetuju se konsultacije sa stomatologom pre korišćenja bilo koje metode izbeljivanja, a redovno čišćenje zuba kod stomatologa takođe doprinosi očuvanju njihovog lepog izgleda.