Kako Bubrezi Funkcionišu
Kada bubrezi pravilno rade, oni filtriraju otpadne proizvode i višak tečnosti iz krvi, koje zatim izbacuju kroz urin. Osim toga, bubrezi pomažu u održavanju ravnoteže kiselina, elektrolita i hormona, uključujući vitamin D i eritropoetin (EPO).
Šta je Bubrežna Insuficijencija?
Smanjenje sposobnosti bubrega da obavljaju svoje funkcije se naziva bubrežna insuficijencija. Oštećeni bubrezi gube sposobnost filtriranja krvi, što omogućava nakupljanje toksina u telu. Visoki nivoi kreatinina i uree u krvi ukazuju na smanjenu funkciju bubrega.
Glavni Uzroci Uremije
Hronične bolesti bubrega su najčešći uzrok uremije. Stanja poput dijabetesa i visokog krvnog pritiska često vode ka ovim oboljenjima. Hronična bolest bubrega predstavlja postepeni i ireverzibilni gubitak bubrežne funkcije, a može da izazove i akutna oštećenja.
Faze Hronične Bolesti Bubrega i Uremija
Postoji pet stadijuma hronične bolesti bubrega. Uremija se obično razvija u terminalnoj fazi, kada je funkcija bubrega opala na manje od 10% normale i to stanje postaje nepovratno.
Simptomi Uremije
Prvi simptomi mogu uključivati mučninu, povraćanje i gubitak apetita. Neki pacijenti doživljavaju gubitak apetita već pri prvom obroku. Nefrolozi preporučuju započinjanje dijalize čim se ovi simptomi pojave.
Ostali znaci uremije uključuju neobjašnjivi gubitak težine, probleme s razmišljanjem, jak umor, kratak dah, metalni ukus u ustima, grčeve mišića i svrbež kože.
Teški Simptomi Uremije
U najtežim slučajevima, simptomi mogu obuhvatiti dah koji miriše na mokraću, žuto-bele kristale na koži, bol u grudima, napade i komatozno stanje.
Komplikacije Uremije
Nelečena uremija može doneti ozbiljne komplikacije, uključujući anemiju, prekomerno krvarenje, i srčane probleme poput perikardnog izljeva i perikarditisa. Takođe, može doći do problema sa mozgom usled nakupljanja toksina.
Dijagnostika Uremije
Dijagnoza uremije se zasniva na fizičkom pregledu i analizama krvi. Procenjena brzina glomerularne filtracije (eGFR) se koristi za određivanje funkcije bubrega.
Da li Uremija Može da Se Izleči?
Ne postoji specifičan lek za uremiju, a jedini način lečenja je dijaliza ili transplantacija bubrega. Dijaliza je proces uklanjanja štetnih materija iz krvi i dolazi u dve vrste: hemodijaliza i peritonealna dijaliza.
Kada je Uremija Opasna po Život?
Uremija obično zahteva hitnu dijalizu. Bez potrebnog tretmana, može dovesti do kome ili smrti. Hitnu medicinsku pomoć treba potražiti kada se jave bol u grudima, konfuzija, otežano disanje, dezorijentacija, umor ili mučnina.
Rizik od Bolesti Bubrega
Osobe sa porodičnom istorijom bolesti bubrega, visokim krvnim pritiskom ili ranijim povredama bubrega moraju redovno da se kontrolišu kod nefrologa, kako bi se izbegle ozbiljne posledice po zdravlje.